Inwestujący w złoto i srebro wycofywali się z ETP

Data: 04-12-2013 r.

W listopadzie nadal nie słabła tendencja do zmniejszania skali niematerialnych inwestycji w złoto i srebro, dokonywanych za pośrednictwem produktów notowanych na giełdzie (ang. Exchange Traded Products, ETP). Według Bloomberga, w ciągu wspomnianego miesiąca całkowite zasoby żółtego metalu skurczyły się o 87,3 t. do 1 841,9 t., natomiast na rynku srebra zmalały o 315 t. do 19 740,5 t.

W przypadku złota oznaczało to jedenasty z rzędu spadek w ujęciu miesięcznym. Taki poziom zasobów ostatni raz odnotowano w marcu 2010 r. Jeśli chodzi o srebro, była to druga co do wielkości redukcja zasobów w tym roku.

 

Ostatni tydzień listopada był szczególnie trudny właśnie na rynku srebra, gdyż pomimo stosunkowo niewielkich wahań ceny, zasoby zmniejszono o ponad 100 t. W rezultacie po raz pierwszy od pięciu tygodni cena w ujęciu tygodniowym wzrosła.

Na rynku złota ostatni tydzień listopada rozpoczął się wyprzedażą, w ramach której cena spadła do 1 225,50 USD za uncję; był to najniższy poziom od lipca. Nastroje inwestorów nadal nie są najlepsze, o czym świadczą tygodniowe i miesięczne odpływy środków z ETP opartych na tym kruszcu. Jak na razie skala redukcji zasobów złota w tym roku jest większa, niż zakres ich przyrostu w ciągu ostatnich trzech lat, co świadczy o radykalnej zmianie nastawienia inwestorów do tego metalu.

W wyniku wzrostu rentowności obligacji oraz kursów akcji w warunkach stłumionej dynamiki inflacji, a także dzięki przeświadczeniu inwestorów, że kryzys finansowy dobiegł końca, zanikły czynniki korzystne dla notowań złota. Doprowadziło to do pierwszej od 13 lat redukcji zasobów w ujęciu rocznym.

Ole Hansen, Saxo Bank


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33192 )
Array ( [docId] => 33192 )