Fundusze nie korzystają z giełdowej hossy 

Kategoria: Giełda
Data: 05-11-2013 r.

Zaledwie jedna na każde cztery złotówki ulokowane w otwartych i zamkniętych funduszach inwestycyjnych, oferowanych przez krajowe instytucje inwestorom indywidualnym, została zainwestowana w akcje. Po pierwszym półroczu 2013 r. niemal 20% składu portfeli funduszy stanowiły akcje polskich spółek, a 5,5% walory firm zagranicznych.

Według danych firmy Analizy Online największy procentowy udział akcji w portfelach funduszy – 52,2 proc. – zanotowano pod koniec czerwca 2007 roku, czyli w szczycie hossy.

Od tamtego czasu ich udział obniża się niemal bez przerwy. Tymczasem bessa już dawno przeszła do historii, a od połowy lutego 2009 roku do dziś WIG wzrósł o ok. 150 proc.

Struktura aktywów funduszy inwestycyjnych kierowanych do klientów detalicznych

Źródło: Analizy Online

Większość aktywów funduszy to lokaty o stosunkowo niskim poziomie ryzyka, czyli skarbowe i nieskarbowe papiery dłużne oraz depozyty. Łącznie stanowiły 58,8 proc., najwięcej od grudnia 2005 roku, gdy było to 68,1 proc. W tej grupie najwięcej stanowią oczywiście polskie obligacje skarbowe (35,9 proc.).

Nastąpił lekki wzrost zaangażowania w krajowe papiery nieskarbowe, które na koniec czerwca wynosiło 14,1 proc. Do rekordu jeszcze trochę brakuje, bo na koniec 2011 roku było to 16,8 proc. Warto jednak zauważyć, że rekordowe jest zaangażowanie funduszy w krajowe nieskarbowe papiery dłużne w ujęciu wartościowym, sięgające blisko 13,88 mld zł.

Znaczący udział w ogólnej wartości aktywów funduszy mają też jednostki uczestnictwa zagranicznych funduszy inwestycyjnych. Na koniec czerwca było to 8,5 proc., co jest wartością jak dotąd najwyższą. Jednak od dwóch lat zaangażowanie funduszy krajowych w fundusze zagraniczne oscyluje w okolicach 8 proc., a poprzedni rekord został pobity o ledwie 0,1 proc.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24951 )
Array ( [docId] => 24951 )