Indeksy biją historyczne rekordy 

Kategoria: Giełda
Data: 26-11-2013 r.

Miniony tydzień był kolejnym dobrym okresem dla akcjonariuszy amerykańskich spółek, indeksy znowu biły historyczne rekordy. Silniej zachowywały się małe spółki Russell2000, zyskał w ciągu tygodnia 0.78%, DJIA, S&P500 i Nasdaq wzrosły odpowiednio o 0.65%, 0.37% i 0.14%.  

Im bliżej końca listopada, tym częściej pojawiały się dyskusje na temat wysokich wycen amerykańskich giełd, skomentowane nawet przez szefową Fedu, która stwierdziła, że z całą pewnością nie mamy do czynienia z rynkową bańką. Pomimo obaw i dyskusji S&P500 ma za sobą siódmy tydzień wzrostów z rzędu i pobity historyczny poziom notowań, także DJIA pierwszy raz w historii przekroczył poziom 16 tys. punktów.

Cały czas żywa jest dyskusja na temat terminu rozpoczęcia przez Fed ograniczenia skupu aktywów z rynku, wydaje się, że najlepszym dowodem na to, że tapering jest już w cenach, są wzrosty indeksów z ostatniego tygodnia.

Jednocześnie można zaryzykować stwierdzenie, że to właśnie komunikaty z Fedu kształtują zachowanie rynków w ostatnim czasie i taka sytuacja może się utrzymywać, trzeba jednak pamiętać, że mamy za sobą bardzo dobry rok, amerykańskie giełdy są na historycznych szczytach, a naprawdę rzadko bywa tak, żeby tak dobre nastroje z pierwszych jedenastu miesięcy roku były psute w grudniu.

Dane dotyczące sprzedaży detalicznej były lepsze niż oczekiwali analitycy, sprzedaż rosła o 0.4% mdm, przy oczekiwanych przez analityków 0.1%. Natomiast cyfry dotyczące inflacji były generalnie zgodne z rynkowym konsensusem, co odczytane zostało pozytywnie, jako czynnik odsuwający w czasie tapering.

Polska giełda w ostatnim tygodniu zachowywała się lepiej niż giełdy w USA czy Europie Zachodniej, ale także na rynkach wschodzących. Widać wyraźnie, że coraz większą rolę odgrywają lokalne pieniądze, fundusze inwestycyjne cały czas notują napływy, ale również w OFE nastroje nie są złe, bo miesięczne zestawienia pokazują, że fundusze emerytalne są kupującymi akcje.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33172 )
Array ( [docId] => 33172 )