Komisja Europejska tnie prognozy gospodarcze

Kategoria: Giełda
Data: 07-11-2013 r.

Słabe prognozy gospodarcze Komisji Europejskiej na lata 2013-2015 oraz gołębie wypowiedzi członków Europejskiego Banku Centralnego tchną makroekonomicznym pesymizmem. Iskierką nadziei na tym tle są wyniki PMI w Wielkiej Brytanii, gdzie coraz lepiej radzi sobie sektor usług.    

Komisja Europejska opublikowała nowe prognozy podstawowych wskaźników gospodarczych dla całej Unii Europejskiej. Prognozuje w nich m.in., że dynamika Produktu Krajowego Brutto dla Unii Europejskiej w tym roku wyniesie 0%, podczas gdy jeszcze wiosną prognozowała spadek PKB o 0,1%. W 2014 wzrost gospodarczy ma przyspieszyć do 1,4%, a w 2015 do 1,9%. KE oczekuje, że bezrobocie w 2014 roku pozostanie wysokie. Dla strefy euro stopa bezrobocia w tym i przyszłym roku ma ukształtować się na poziomie 12,2%. Zacznie ona spadać dopiero w 2015 roku, gdy prognozowany jest odczyt na poziomie 11,8%.

Przedstawione projekcje makroekonomiczne dobrze korespondują z wypowiedzią J.Asmussena, członka zarządu Europejskiego Banku Centralnego. Uważa on, iż ożywienie w strefie euro jest słabe, kruche i nierównomierne. Dodał, że gospodarka opiera się w głównej mierze na silnym eksporcie, natomiast popyt krajowy pozostaje słaby.

W tym samym czasie bardzo dobre dane makro z Wielkiej Brytanii okazały się podstawą do silnego umocnienia funta. Akcje popytową wsparł odczyt indeksu PMI dla brytyjskiego sektora usług, który wzrósł w październiku do 62,5 pkt. z 60,3 pkt. miesiąc wcześniej.

To najwyższy odczyt od maja 1997 roku. Z opublikowanych danych wynika, że październik przyniósł skokową poprawę sytuacji w brytyjskim sektorze usług. Zdecydowana poprawa koniunktury w brytyjskich usługach, przy dobrych odczytach analogicznego indeksu PMI dla sektora przemysłowego (56 pkt. w październiku), pozwala z optymizmem czekać na wyniki gospodarki w IV kwartale br.

Krzysztof Wańczyk, ING Securities


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24955 )
Array ( [docId] => 24955 )