Mocne dane z amerykańskiego rynku pracy

Kategoria: Giełda
Data: 08-12-2013 r.

Raport  z amerykańskiego rynku pracy pokazał amerykańską gospodarkę w naprawdę niezłej kondycji, a reakcja rynku akcji była jednoznacznie pozytywna. Z kolei reakcja rynku długu była neutralna, co pokazuje, że rynek ten zdyskontował już w ostatnich dniach wcześniejszy termin rozpoczęcia procesu wygaszania QE niż termin marcowy.  

Dane z rynku pracy w USA były mocne, ponieważ powtarzalnie pokazują dobre poziomy wzrostu. Sama rozbieżność od prognoz rynku aż tak duża nie była, ale właśnie ta powtarzalność powoduje, że dane należy odbierać jako solidne. Zatrudnienie w USA wzrosło w listopadzie o 203 tys., wobec prognozy 180 tys. i 200 tys. w październiku. Rewizje za poprzednie dwa miesiące były tym razem praktycznie nieistotne (miały one ogromne znaczenie w poprzednim miesiącu, kiedy pokazały znacznie lepszy trend na rynku pracy od tego).

 

W samym sektorze prywatnym zatrudnienie wzrosło o 196 tys., wobec prognozy 180 tys. i 214 tys. poprzednio. Średnia 3-miesięczna wynosi tu 193 tys. Są to naprawdę dobre poziomy, a co ważniejsze dość powtarzalne. Dynamika roczna zatrudnienia pozostała na wysokim poziomie 2.1% i na takich poziomach jest stabilnie od dwóch lat.

W raporcie były bardzo dobre sygnały dotyczące produkcji przemysłowej. Ponieważ trendy w przemyśle w dużej mierze zależą od trendów w inwestycjach firm, to może to być znak, że coś i tam zaczyna się w końcu ruszać. Od długiego czasu czekamy bowiem na odbicie inwestycji firm w USA, które wsparłyby i inne gospodarki, ponieważ jest to bardzo importochłonna kategoria. Taka struktura wzrostu PKB, jaka jest obecnie w USA (napędzana przez rynek nieruchomości oraz wydatki konsumentów na dobra trwałe, które jednak często pochodzą z USA) powoduje, że USA „nie dzielą się” swoim wzrostem tak bardzo z innymi rynkami. Dlatego ożywienie inwestycji byłoby bardzo korzystne nie tylko dla samej gospodarki USA, ale też dla jej partnerów handlowych.

Stopa bezrobocia spadła w listopadzie do 7.0% z 7.3%, przy prognozie 7.2%. Zgodnie z oczekiwaniami odwróciły się tendencje z poprzedniego raportu zakłóconego przez tymczasowe zamknięcie rządu.

Po ponad czterech latach ekspansji w USA poziom zatrudnienia jest ciągle o 1.3 mln miejsc pracy mniejszy od szczytu zanotowanego w styczniu 2008. USA może i kroczą w wolnym tempie do przodu, ale dzięki temu gospodarka wciąż nie jest przegrzana i ma ciągle niemałą przestrzeń do kontynuacji ekspansji.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 33183 )
Array ( [docId] => 33183 )

Array ( [docId] => 33183 )