Fotografie – inwestycja niebanalna i zyskowna 

Data: 29-10-2013 r.

Aby rozpocząć przygodę z inwestowaniem na rynku fotografii galeryjnej wystarczy kilkaset złotych. Polski rynek dopiero się kształtuje, ma więc ogromny potencjał. Dostępne na aukcjach prace klasyków są czasami mocno niedoszacowane, co stwarza okazję na bardzo zyskowną inwestycję.  


Na rynkach światowych fotografia już od dawna stanowi równoprawną dziedzinę sztuki, a ceny najlepszych zdjęć dorównują dobrym dziełom sztuki współczesnej.

Rynek w powijakach daje okazję na duże zyski

 

W Polsce zdjęcia znanych fotografów można z kolei kupić już za 200-500 zł. Co ciekawe, najwyżej cenią się artyści młodzi i niezbyt znani. Klasycy, często nieżyjący, nie mogą windować cen, ich prace można więc czasem znaleźć po cenach mocno niedoszacowanych.
W Polsce coraz bardziej doceniane są prace artystów, którzy osiągnęli sukcesy w innych dziedzinach sztuki, podczas gdy fotografia była uzupełnieniem ich artystycznego przekazu. Warte uwagi są dzieła takich artystów jak: Zbigniew Dłubak, Natalia Lach-Lachowicz, Zdzisław Beksiński, Marek Piasecki, Zygmunt Rytka, Łódź Kaliska.
Warto też inwestować w prace Jana Bułhaka, Edwarda Hartwiga, Karola Hillera oraz zwrócić uwagę na nazwiska artystów posługujących się fotografią, jako narzędziem dokumentacji działań artystycznych (np. Natalia LL, Teresa Murak).

Na co zwrócić uwagę

Warunków, które musi spełnić zdjęcie, by można było określić je mianem odbitki kolekcjonerskiej jest kilka. Przede wszystkim musi być to fotografia autorska, a zatem taka, której autor jest znany z nazwiska i której autorstwo może być potwierdzone pieczątką autorską, umieszczaną na odwrocie fotografii w przypadku stempli atramentowych lub w rogu odbitki w przypadku tzw. suchych pieczęci, czyli pieczęci wytłaczanych.

W fotografii niezwykle istotną sprawą jest też materiał, na jakim jest zrobiona. Zdjęcia w które się inwestuje powinny posiadać też certyfikat autentyczności i kilkuletnią gwarancję.

Fotografia kolekcjonerska powinna być też datowana. Jeżeli negatyw i odbitka powstały w innym czasie konieczne jest podanie dwóch dat. W przypadku fotografii autorów nieżyjących datowanie, o ile nie zostało ono umieszczone na fotografii, powinno zostać ustalone przez eksperta przygotowującego opis.

Dorota Siudowska-Mieszkowska


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24952 )
Array ( [docId] => 24952 )