Mocne wyprzedaże USD nie utrzymają się długo

Data: 18-10-2013 r.

Mimo porozumienia w Waszyngtonie, USD odnotował załamanie. Nie tylko w stosunku do ryzykownych walut, lecz także wobec wszystkiego innego. Para EUR/USD zanotowała najwyższą wartość zamknięcia od końca 2011 r.

Ten kierunek może się utrzymać przez krótki czas, nie wydaje się jednak, by trwało to dłużej niż przez kilka dni. Obserwatorzy rynku przyjęli zbyt pesymistyczną postawę wobec potencjalnej kolejnej szopki w Waszyngtonie wraz z nadejściem stycznia/lutego przyszłego roku. Sromotna przegrana republikanów może tym razem faktycznie oznaczać, że partia republikańska z odpowiednią powagą przyłoży się do zapewnienia większości. Jest szansa, że zdyscyplinuje swoich reprezentantów wystarczająco, by przeforsować swoje plany w procesie budżetowym zamiast znów po prostu stawać okoniem.

 

Na początku grudnia powinniśmy wiedzieć więcej - gdy powołana komisja ponadpartyjna przedstawi plan lub też nie osiągnie porozumienia.

Należy tu zauważyć, że amerykańskie Biuro Statystyki Rynku Pracy przedstawiło harmonogram prezentacji tych danych, których nie opublikowano w czasie zamknięcia administracji federalnej. Najbardziej interesującym z tych elementów będzie „sytuacja zatrudnienia we wrześniu”, która uwzględnia dane na temat zatrudnienia w sektorze pozarolniczym.

Sprzedający USD najwyraźniej nie zwrócili uwagi na wypowiedzi prezesa chicagowskiej Rezerwy Federalnej, Charlesa Evansa. Zasugerował on bowiem, że luzowanie ilościowe zostanie zakończone, gdy Fed osiągnie poziom 1,25 bln USD w zakupach „od stycznia”. Oznaczałoby to, że – biorąc pod uwagę obecne tempo zakupów – Fed zatrzyma wszystkie zakupy (bez płac) przed marcem 2014 r. Byłoby to raczej odłączenie wody całkiem, aniżeli przykręcenie kurka.

Chiny PKB za 3 kwartał wyniósł 7,8% w ujęciu rok do roku zgodnie z oczekiwaniami i w porównaniu z 7,5% w drugim kwartale.
Chiny produkcja przemysłowa we wrześniu na poziomie +10,2% w ujęciu rok do roku zgodnie z oczekiwaniami i w porównaniu z +10,4% w sierpniu.
Chiny sprzedaż detaliczna we wrześniu na poziomie +13,3% w ujęciu rok do roku wobec przewidywanych +13,5% i w porównaniu z +13,4% w sierpniu.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24944 )
Array ( [docId] => 24944 )