Kredyt studencki – jedyny, na którym można zarobić

Kategoria: Karty płatnicze
Autor: Szulik Katarzyna
Data: 15-10-2012 r.

Pożyczka udzielana na czas studiów jest prawdopodobnie jedyną dostępne na polskim rynku, która daje szansę na dodatkowy zarobek. Studenci, którzy zamiast wydawać, odkładają pieniądze z kredytu na lokacie lub inwestują je w innych sposób, mogą liczyć na spore zyski.

Pożyczka z przywilejami

Kredyt studencki przyznawany jest na okres trwania studiów i można go zaciągnąć w jednym z czterech banków: PKO BP, Banku Pekao, Banku Polskiej Spółdzielczości oraz SGB-Banku.

W tym czasie na konto klienta wpływa 600 złotych miesięcznie, przy czym okres wypłat nie może być dłuższy niż 6 lat. Spłata długu rozpoczyna się w dwa lata po zakończeniu nauki i trwa dwukrotnie dłużej niż okres pobierania pieniędzy. Oznacza to, że posiadacz kredytu miesięcznie spłaca po 300, a nie 600 złotych. Raty pozostają niskie, ponieważ w okresie wypłacanie pieniędzy odsetki pokrywa odsetki za studentów Bank Gospodarstwa Krajowego.

Wniosek jesienią, pieniądze wiosną

By ubiegać się o preferencyjny kredyt należy być studentem oraz spełnić określone warunki finansowe. Pieniądze są przyznawane wyłącznie w przypadku, gdy miesięczny dochód na członka rodziny ubiegającego się o kredyt nie przekracza wskazanego limitu.

Po weryfikacji bank musi pozytywnie ocenić zdolność kredytową studenta, który w razie negatywnej decyzji może ubiegać się o poręczenie w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Wnioski zwykle przyjmowane są do połowy listopada, decyzja o kredycie zapada na początku następnego roku, a wiosną na konto studenta wpływają pierwsze pieniądze, włącznie z wyrównaniem za pierwszy semestr. Warunkiem otrzymywanie kolejnych wpłat jest przedstawianie w banku podbitej legitymacji dwa razy do roku.

 

Studencki zysk

W ten sposób przez cały okres kredytowania na konto studenta wpłynąć może około 36 000 złotych. Jeśli pieniądze nie są wydawane na bieżąco, mogą stać się szansą na dodatkowy zarobek. Wystarczy, by właściciel pieniędzy ulokował je na dwuletniej lokacie, by w momencie rozpoczęcia spłaty długu mógł liczyć na kilka tysięcy złotych czystego zysku.

Taka ewentualność występuje oczywiście jedynie w wypadku, gdy lokata jest wystarczająco wysoko oprocentowana, przy stosunkowo niskiej inflacji. Dziś, przez wzgląd na normy, duży zarobek na standardowej lokacie nie jest możliwy, ale zawsze pozostają inne możliwości, na przykład gra na giełdzie.

Katarzyna Szulik


Zobacz także:

Szulik Katarzyna

Tagi: kredyt

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24983 )
Array ( [docId] => 24983 )