Czy oferta parabanków może zagrozić tradycyjnej bankowości

Kategoria: Kredyty
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 30-09-2012 r.

Oferta parabanków coraz częściej kusi klientów korzystających z tradycyjnej bankowości. Efektem takiego zjawiska jest systematyczny spadek liczby kredytów gotówkowych i ratalnych udzielanych przez banki i odpływ środków w kierunku instytucji parabankowych – wynika z szacunków Biura Informacji Kredytowej.

Na potwierdzenie tej niekorzystnej dla sektora bankowego tendencji, eksperci BIK przytaczają dane, z których wynika, że tylko w skali jednego miesiąca, instytucje działające na rynku regulowanym ubożeją o blisko 80 tys. udzielonych wcześniej kredytów. W skali półrocza liczba ta jest wielokrotnie większa i sięga w granicach 500 tys.

Łącznie w I poł. 2012 roku krajowe banki udzieliły 3 mln kredytów ratalnych i gotówkowych, z czego 1,6 mln przypadło na II kwartał. Jeżeli porównamy te szacunki z danymi sprzed roku, to widać spadek liczby udzielonych kredytów aż o 17 proc.

Tutaj miejsce oferty banków zajmują z powodzeniem instytucje parabankowe, które w ostatnim czasie postawiły na rynkową ekspansję. Widać jednak, że odpływ kredytów dotyczy przede wszystkim osób, które zadłużają się na mniejsze kwoty. Może to świadczyć o tym, że mamy do czynienia z klientami o raczej skromnych zasobach, których zdolność kredytowa nie pozwala na pożyczanie większych kwot.

 

Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika bowiem, że mimo systematycznego spadku liczby udzielanych przez banki kredytów gotówkowych i ratalnych, ich łączna wartość w I poł. 2012 roku zwiększyła się w ujęciu rocznym o 6 proc. i wyniosła ponad 30 mld zł.

Na tym tle warto również zwrócić uwagę na pogorszenie sytuacji w segmencie kredytów mieszkaniowych. Tutaj nastąpiło pogłębienie spadku w II kwartale do 18,8 proc., z 5,5 proc. odnotowanych po pierwszych trzech miesiącach tego roku.


Zobacz także:

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25038 )
Array ( [docId] => 25038 )