Jaki jest mechanizm działania piramidy finansowej

Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 13-08-2012 r.

Działanie piramidy finansowej polega na zachęcaniu coraz większej liczby uczestników do powierzenia środków w zamian za obiecane, bardzo wysokie zyski, z których finansowane są wypłaty dla osób wcześniej dokonujących inwestycji. Zamiast lokowania środków na rynku, dochodzi do manipulacji, która ma uwiarygodnić piramidę jako bezpieczną instytucję finansową.

Mechanizm jest więc tutaj bardzo prosty, a jednocześnie niesłychanie skuteczny w stosunku do nieświadomych manipulacji klientów. Na początku wystarczy zachęcić niewielka grupę osób do zakupu pozornie atrakcyjnych produktów finansowych o wysokiej stopie zwrotu.

Następny krok to nagłośnienie w mediach doskonałej okazji inwestycyjnej, popartej wypłatami dla osób, które już zdecydowały się powierzyć środki. Dzięki tej zachęcie – sugerującej szybki, łatwy i do tego pokaźny zysk – pojawiają się kolejni zainteresowani ulokowaniem swoich oszczędności, zachęcając do tego również następne osoby np. znajomych czy też przyjaciół.

Na początku łańcuszek działa bez zarzutu. Rosnąca fala nowych klientów, która zasila piramidę coraz większą gotówką, finansuje jednocześnie wypłaty dla swoich poprzedników. W ten sposób ludzie lokują coraz większe pieniądze, które zamiast trafiać na inwestycje, są wyprowadzane ze spółki, a następnie wydatkowane przez właścicieli piramidy w niekontrolowany przez nikogo sposób.

Problemy zaczynają się pojawiać, kiedy przestaje przybywać nowych klientów, a dotychczasowi domagają się zrealizowania swoich lokat i wypłaty obiecanych, wysokich profitów. Oczywiście w takiej sytuacji zrealizowanie obietnic inwestycyjnych poprzez sprzedaż części produktów nie wchodzi w grę. Z wiadomych przyczyn bowiem spółka nie posiada żadnych inwestycji, działając od samego początku na szkodę swoich klientów.

W rezultacie dochodzi do paniki i masowego wycofywania depozytów, które zazwyczaj stanowią tylko niewielką część powierzonej na początku kwoty.


Zobacz także:

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24883 )
Array ( [docId] => 24883 )