Amber Gold: jakie jest ryzyko lokowania kapitału w parabankach

Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 09-08-2012 r.

Przykład spółki Amber Gold, instytucji parabankowej, która przyjmowała od klientów środki na zakup lokat inwestycyjnych, oferując w zamian bardzo wysokie oprocentowanie, pokazuje że trzeba zachować wyjątkową ostrożność przy lokowaniu gotówki w podobne przedsięwzięcia. Problemy finansowe takiego podmiotu mogą być katastrofalne w skutkach dla osób, które chcą szybko pomnożyć oszczędności.

Powierzając swoje oszczędności instytucji parabankowej trzeba pamiętać, że narażamy się na zdecydowanie większe ryzyko, niż ma to miejsce w przypadku lokaty założonej w tradycyjnym banku. Naszą czujność powinna wzbudzić szczególnie wysokość oprocentowania, które może być tutaj kilkakrotnie wyższe od oferowanego przez instytucje, które podlegają regulacjom Komisji Nadzoru Finansowego.

Działalność podmiotów parabankowych nie podlega weryfikacji ze strony KNF. Trudno więc jednoznacznie ocenić procedury związane z lokowaniem kapitału na rynku i jakością podejmowanych decyzji inwestycyjnych.

W przypadku kłopotów finansowych, klienci mogą mieć bardzo poważne trudności z odzyskaniem swojego kapitału. Nie ma tutaj bowiem również możliwości skorzystania z rezerw, jakie banki odkładają na ten cel w NBP.

Zamiast więc sięgnąć po zasoby Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, parabanki mogą jedynie spieniężyć posiadany majątek i w ten sposób pokryć swoje zobowiązania wobec klientów.

I tu pojawia się kolejny problem. Często informacja o kłopotach finansowych spółki skłania posiadaczy depozytów do zerwania lokaty przed czasem. A to zazwyczaj obwarowane jest bardzo wysoki karami (w przypadku spółki Amber Gold z lokaty potrącana jest np. kwota 19,5 proc. wartości kapitału).

 

Jeżeli do tego doliczymy koszty – oparte na bardzo niekorzystnych cenach produktu bazowego lokaty (tutaj konkretnie chodzi o cenę sprzedaży złota) – to strata może pochłonąć w tym przypadku około 30 proc. ulokowanych na początku oszczędności.

Warto więc dokładnie czytać umowy przy zawieraniu tego typu transakcji i zastanowić się wcześniej nad możliwym ryzykiem i jego poziomem w stosunku do przyszłych zysków. Jeżeli bowiem dojdzie do niekorzystnego obrotu sytuacji, niestety będziemy musieli pogodzić się z bardzo dotkliwą stratą.


Zobacz także:

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24881 )
Array ( [docId] => 24881 )