Kredyt hipoteczny w obcej walucie

Kategoria: Kredyty
Autor: Szulik Katarzyna
Data: 22-10-2012 r.

Kredyty w euro czy frankach szwajcarskich wciąż są tańsze niż te zaciągane w rodzimej walucie. Dostęp do nich ograniczają jednak wyśrubowane normy i wymagania finansowe, narzucone przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Korzystny, ale trudno osiągalny

Według danych finansowej porównywarki Comperia, jeszcze trzy lata temu 75% kredytów hipotecznych stanowiły te zaciągnięte we frankach szwajcarskich. Dziś, po gwałtownym wzroście kosztów związanych ze zmianą kursu, ten sam procent zobowiązań zaciągany jest w złotych. Drastyczna zmiana proporcji wiąże się również ze zmianą rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego, dotyczących kredytów hipotecznych. By zmniejszyć ryzyko niewypłacalności KNF zaleca, by kredytów hipotecznych udzielać wyłącznie w walucie, w jakiej klient pobiera pensję. Dodatkowo, wartość spłacanych rat nie powinna przekraczać 42% przychodów netto. Do tego dochodzą restrykcyjne zasady związane ze sprawdzaniem zdolności kredytowej osób, które chcą zadłużyć się w walucie innej niż polski złoty.

Kredyt w walucie obcej, choć obłożony ryzkiem zmiany kursu, wciąż pozostaje atrakcyjny przez wzgląd na wyjątkowo niskie oprocentowanie. Podczas gdy najniższe oprocentowanie zobowiązania z złotówkach wynosi prawie 6%, w przypadku euro i franka to odpowiednio 2,9% i 3,64%. Co za tym idzie, niższe są także raty. Różnica między kredytem złotowym i walutowym w tym względzie wynosi nawet 300 złotych miesięcznie.

 

Waluta dla najbogatszych

Mimo obostrzeń, kredyty mieszkaniowe w euro wciąż zaciągać można w kilkunastu polskich bankach, ale tylko jeden - Nordea Bank - oferuje je we frankach szwajcarskich. Taka możliwość dotyczy jednak tylko niewielkiej grupy klientów, zwykle charakteryzującej się wysokimi dochodami. W przypadku najbardziej korzystnej oferty nie mogą być mniejsze niż 4000 złotych netto, ale część banków rozpoczyna rozmowy o kredycie walutowym od poziomu 10 a nawet 15 tysięcy złotych netto miesięcznie. Kilka banków bezwzględnie wymaga, by kredytobiorca pobierał pensję w walucie, w której zaciąga zobowiązanie . W przypadku kredytu we frankach w Banku Nordea warunkiem jest posiadanie bliżej nieokreślonych „znacznych rezerw finansowych”.

Katarzyna Szulik


Zobacz także:

Szulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25040 )
Array ( [docId] => 25040 )