Kredyty najczęściej pochłaniają 10-30% dochodów gospodarstw domowych

Kategoria: Kredyty
Data: 10-10-2013 r.

Ponad jedna trzecia gospodarstw domowych w Polsce deklaruje zadłużenie – wynika z badań Diagnoza Społeczna 2013. Mimo że odsetek gospodarstw korzystających z kredytów i pożyczek systematycznie spada, to wciąż 28% spośród zadłużonych posiada zobowiązania przekraczające ich roczne dochody.

Od marca 2009 r. do marca 2013 odsetek zadłużonych gospodarstw domowych spadł o 8 pkt proc. do poziomu 37%. W ostatnich dwóch latach zadłużenie wzrosło (o 2 pkt. proc.) tylko w grupie gospodarstw domowych pracujących na własny rachunek.

Największa grupa zadłużonych rodzin na spłatę swoich pożyczek i kredytów przeznacza ok. 10-30% swoich miesięcznych dochodów. Jedynie 3% gospodarstw musi na ten cel przeznaczać ponad połowę swoich zarobków.

Banki największymi wierzycielami Polaków

Polskie rodziny najczęściej zadłużają się w bankach (blisko 88%), dla ok. 8% gospodarstw źródłem pożyczki lub kredytu byli pośrednicy oferujący kredyty ratalne. W okresie marzec 2009 – marzec 2013 zmniejszył się o prawie 3 pkt. proc. odsetek gospodarstw domowych korzystających z kredytów w bankach przy jednoczesnym wzroście tego odsetka korzystających z pożyczek w innych instytucjach (o prawie 3 pkt. proc.) i korzystających z pożyczek u osób prywatnych (o niecałe 2 pkt. proc.).

Najczęściej gospodarstwa domowe zaciągały kredyty w złotych (prawie 93%), 8% gospodarstw domowych posiadało kredyty we frankach szwajcarskich.

Prawie 35% badanych w Diagnozie gospodarstw domowych kredyty i pożyczki wykorzystało na sfinansowanie zakupu dóbr trwałego użytku, prawie 31% wykorzystało pożyczki i kredyty na remont domu lub mieszkania, a ponad 23% rodzin przeznaczyło kredyt na zakup domu lub mieszkania. W okresie marzec 2009 – marzec 2013 zaobserwowano relatywnie największy wzrost odsetka gospodarstw domowych zaciągających kredyty z przeznaczeniem na spłatę wcześniejszych długów i zakup domu lub mieszkania (po ponad 2 pkt. proc.).

Ponad połowa badanych gospodarstw domowych oceniając swój obecny status materialny w porównaniu do sytuacji sprzed dwóch lat stwierdziła, że jest on na tym samym poziomie. Natomiast 38% rodzin oceniło swoją sytuację materialną jako gorszą niż dwa lata temu.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25062 )
Array ( [docId] => 25062 )