Sposoby na zmniejszenie raty kredytu hipotecznego

Kategoria: Kredyty
Data: 02-10-2013 r.

Przeciętny kredyt hipoteczny jest zaciągany na okres kilkudziesięciu lat. Zdarza się, że w okresie spłaty zmienia się sytuacja finansowa kredytobiorcy, nie zawsze na lepsze. W momentach dołków finansowych warunki kredytowe, które jeszcze kilka lat temu wydawały się atrakcyjne, teraz mogą być sporym obciążeniem dla domowego budżetu. Warto poszukać sposobów na ich poprawienie.  

Dla kredytobiorcy najważniejszym czynnikiem wpływającym na zdolność spłaty kredytu jest wysokość miesięcznej raty. Nie zawsze jednak opłaca się ją obniżać za wszelką cenę. Można to zrobić, np. wydłużając okres kredytowania. Skutkuje to obniżeniem miesięcznej raty, ale jednocześnie wzrostem całkowitego kosztu kredytu (dłuższy okres spłaty, to więcej odsetek).

 

Bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest próba refinansowania kredytu. Najczęściej wiąże się to z przeniesieniem zobowiązania do innego banku. Refinansowanie kredytu może być korzystne, ponieważ z reguły po kilku latach zmieniają się warunki udzielania kredytu (np. mogą spaść stopy procentowe). Trzeba jednak pamiętać, że nie można przenieść kredytu udzielonego wcześniej we frankach – obecnie banki nie udzielają już kredytów w tej walucie – można jedynie przewalutować go na złote. Jednakże w tym ostatnim przypadku może wzrosnąć wysokość raty, zatem taka operacja traci sens.

Zadłużeni mają inną możliwości obniżenia swojej raty. Mogą to zrobić samodzielnie kupując walutę potrzebną do spłaty. Kursy stosowane przez banki zwykle są mocno niekorzystne dla kredytobiorców. Franki znacznie taniej można kupić np. w kantorach internetowych czy bankach, które zdecydowały się na istotne obniżenie spreadów walutowych. Aby jednak móc samodzielnie kupować walutę na poczet raty, zwykle należy zgłosić to u kredytodawcy i podpisać aneks do umowy. Taka procedura jest bezpłatna we wszystkich bankach.

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o opłacalności refinansowania jest marża kredytu, która wpływa na jego oprocentowanie. Im wyższa marża tym droższy kredyt, więc tym bardziej warto rozważyć jego refinansowanie. Największe korzyści mogą odnieść osoby, które zaciągały kredyt w 2009 r. Wtedy bowiem średnia marża przekraczało 3%. Obecnie wynosi ona już tylko 1,59%.

Wcześniejsza spłata nie zawsze opłacalna

W wielu instytucjach konieczne jest poniesienie opłaty z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu (zwykle nie trzeba jej płacić dopiero po 3-5 latach od zaciągnięcia kredytu). Ponadto nowy bank może pobrać prowizję za udzielenie kredytu i ponowną wycenę nieruchomości.

Trzeba też pamiętać, że refinansowanie kredytu wiąże się również z ponownym zbadaniem aktualnej zdolności kredytowej. Otrzymanie przed kilkoma laty pozytywnej decyzji, nie oznacza tego samego obecnie.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25057 )
Array ( [docId] => 25057 )