Polacy biorą coraz więcej kredytów i pożyczek

Kategoria: Kredyty
Data: 19-11-2013 r.

Kredytowa machina nastawiona na klientów indywidualnych wciąż działa na wysokich obrotach, ale w firmach październik znów przyniósł kredytową posuchę – wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.

Październik okazał się słabszym miesiącem od września pod względem wartości kredytów zaciągniętych przez Polaków, ale rezultaty wciąż są mocne. Nominalnie ze względu na umocnienie złotego zadłużenie gospodarstw domowych w minionym miesiącu stopniało o prawie ćwierć miliarda złotych do 560,4 mld zł - wynika ze wstępnych danych o podaży pieniądza, opublikowanych przez NBP 14 listopada.

 

Jak podaje bank centralny, po uwzględnieniu efektów kursowych zadłużenie Polaków zwiększyło się w październiku o 0,5 proc., czyli o 2,8 mld zł, a to już jest całkiem dobry wynik. Na dodatek był to szósty w tym roku miesiąc z przyrostem kredytów przekraczającym 2 mld zł. W całym zeszłym roku zdarzyło się to jedynie cztery razy. Powód? Tym razem przybywa nie tylko kredytów hipotecznych, lecz także konsumpcyjnych. Po dziesięciu miesiącach realny przyrost kredytów, pożyczek i innych należności wyniósł 21,3 mld zł, wobec 17,5 mld zł w 2012 r.

Miesięczne zmiany (w mld zł) kredytów, pożyczek i innych należności gospodarstw domowych*

*uwzględniają zmiany kursowe, dane do września 2013. Źródło: NBP

Tak dobrze nie było już jednak z depozytami gospodarstw domowych. Wzrosły one nominalnie jedynie o ok. 0,73 mld zł, do 531,6 mld zł. Była to jednak odmiana po wrześniowym ubytku na rachunkach bankowych.

Dla odmiany znacząco wzrosły depozyty bankowe przedsiębiorstw – o 3,6 mld zł do 192,4 mld zł. W przeciwieństwie do klientów indywidualnych przedsiębiorcy nie wyrywali się też po kredyty.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25071 )
Array ( [docId] => 25071 )