Lokaty ze stałym oprocentowaniem są teraz nieopłacalne

Kategoria: Lokaty
Data: 24-10-2013 r.

Ubiegły rok był idealnym momentem na zakładanie długoterminowych lokat ze stałym oprocentowaniem. Ci, którzy wtedy skorzystali np. z 2-letnich depozytów do dziś cieszą się odsetkami przekraczającymi nawet 6%. Obecnie sytuacja się jednak zmieniła. Za rok stopy procentowe zapewne zaczną rosnąć. Zakładanie kilkuletnich lokat ze stałym oprocentowaniem jest zatem niekorzystne.

Oprocentowanie lokat jest obecnie znacznie niższe niż w ubiegłym roku. Tylko nieliczne banki oferują odsetki wyższe niż 3% w skali roku. Część z nich stara się jednak przyciągnąć klientów wysokim oprocentowaniem, przekraczającym nawet 4%. Takie oferty dotyczą jednak niemal wyłącznie lokat na dwa lub trzy lata. Rozważając tego typu oferty warto pamiętać, że w tak długim okresie najprawdopodobniej nastąpią już podwyżki stóp procentowych.

Stopy procentowe najniższe w historii

 

Obecnie w Polsce stopy procentowe są bowiem na poziomie najniższym w historii. Nie pozostaną jednak takie na zawsze. W przeszłości od czasu ostatniej obniżki do pierwszej podwyżki stóp mijało 1-1,5 roku.

Gdyby tak było i tym razem, to pierwsza podwyżka powinna pojawić się w drugiej połowie przyszłego roku. Optymalne wydaje się więc obecnie zakładanie lokat rocznych lub nieznacznie dłuższych. Gdy się one zakończą prawdopodobnie będzie można już skorzystać z wyższego oprocentowania.

Lokaty tylko o zmiennym oprocentowaniu

Jeśli natomiast możemy pozwolić sobie na zamrożenie pieniędzy na 2 lub 3 lata, warto rozważyć lokaty o oprocentowaniu zmiennym, które zostanie podwyższone gdy wzrosną stopy procentowe.

W przypadku tego typu ofert ważne jest jednak to, by poziom oprocentowania nie zależał od decyzji zarządu banku. Ten może bowiem mieć skłonność do zwlekania z podwyżkami oprocentowania. Najlepiej, aby oprocentowanie było obliczane według ściśle określonego wzoru.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25099 )
Array ( [docId] => 25099 )