Za rok lokaty bankowe mogą być bardziej opłacalne

Kategoria: Lokaty
Data: 04-10-2013 r.

Osoby zakładające lokaty długoterminowe ze stałym oprocentowaniem z pewnością zrobiły dobry interes. Należało jednak spełnić jeden podstawowy warunek - założyć lokatę w ubiegłym roku. Dzisiaj jest to już mocno nieopłacalne.  

Inwestorzy, który w zeszłym roku zakładali lokaty dwuletnie ze stałym oprocentowaniem mogą dzisiaj cieszy się z odsetek nawet na poziomie 6%. Dzisiaj o takim oprocentowaniu nie ma nawet co marzyć.

 

Oprocentowanie lokat jest obecnie znacznie niższe niż w ubiegłym roku. Tylko nieliczne banki oferują odsetki wyższe niż 3% w skali roku. Część z nich stara się jednak przyciągnąć klientów wysokim oprocentowaniem, przekraczającym nawet 4%. Takie oferty dotyczą jednak niemal wyłącznie lokat na dwa lub trzy lata. Rozważając tego typu oferty warto pamiętać, że w tak długim okresie najprawdopodobniej nastąpią już podwyżki stóp procentowych.

Za rok stopy procentowe (może) zaczną rosnąć

Zakładanie kilkuletnich lokat ze stałym oprocentowaniem nie jest dziś tak atrakcyjne, jak się na pierwszy rzut oka może się wydawać. Obecnie w Polsce stopy procentowe są bowiem na poziomie najniższym w historii. Nie pozostaną jednak takie na zawsze. W przeszłości od czasu ostatniej obniżki do pierwszej podwyżki stóp mijało 1-1,5 roku. Gdyby tak było i tym razem, to pierwsza podwyżka powinna pojawić się już za rok.

Jeżeli możemy pozwolić sobie na zamrożenie pieniędzy na 2 lub 3 lata, warto rozważyć lokaty o oprocentowaniu zmiennym, które zostanie podwyższone gdy wzrosną stopy procentowe. W przypadku takich lokat najkorzystniej jest, aby oprocentowanie było obliczane według ściśle określonego wzoru (a nie np. zależały od decyzji samego banku).

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25092 )
Array ( [docId] => 25092 )