Polisa posagowa dla dziecka – co sprawdzić przed zakupem

Kategoria: Ubezpieczenia
Autor: Siudowska Dorota
Data: 08-04-2012 r.

Wielu rodziców - chcąc zabezpieczyć finansową przyszłość swojego dziecka - decyduje się na zakup polisy posagowej. Warto zdawać sobie jednak sprawę z tego, że polisa polisie nierówna. Przed jej wykupieniem sprawdź m.in., jaki procent składki idzie na ochronę, a jaki na inwestycję.

Polisa posagowa, czyli… polisa na życie, której beneficjentem jest dziecko. Kupić dziecku może ją każdy, nie tylko rodzic, a więc np. chrzestny czy dziadek.

Polisa posagowa pełni dwie funkcje:

  • gromadzi majątek
  • zabezpiecza finansowo dziecko w przypadku śmierci rodziców lub opiekunów.

Kiedy może się przydać

Zgromadzone pieniądze mogą pomóc dziecku wejść w dorosłe życie, np. sfinansują studia. Natomiast w przypadku śmierci rodziców lub opiekunów firma ubezpieczeniowa wypłaci dziecku, po osiągnięciu pełnoletniości, kwotę ustaloną w umowie i do tego czasu przejmie opłacanie składek. Dziecko nie zostaje też bez środków do życia, bo ubezpieczyciel będzie wypłacał comiesięczną rentę (najczęściej jest 2% sumy ubezpieczenia).

Polisa polisie nierówna

Istnieją produkty typowo inwestycyjne i typowo ochronne. W pierwszym przypadku część ochronna ograniczona jest do minimum. W drugim nie ma co liczyć na zyski. Suma środków zgromadzonych w ramach polisy posagowej nie będzie wysoka, może być wręcz niewiele wyższa niż suma wpłaconych składek przez kilkanaście lat. Dlatego zanim zdecydujesz się na polisę posagową powinieneś koniecznie sprawdzić, jaki procent składki idzie na ochronę, a jaki na inwestycję.

Warto też sprawdzić, na jaki okres można zawrzeć umowę i czy za zerwanie jej przed czasem zakład ubezpieczeń pobiera jakieś opłaty.

Kupując polisę posagową dokładnie zapoznaj się też z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Szczególną uwagę zwróć na wyłączenia, czyli sytuacje, w których ubezpieczenie nie obowiązuje.

Środki zgromadzone w ramach polisy posagowej są zwolnione od podatku Belki, a wypłacone odszkodowanie nie jest obciążone podatkiem od spadków i darowizn.

Siudowska Dorota

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25138 )
Array ( [docId] => 25138 )