Ubezpieczenia na życie - na co zwrócić uwagę

Kategoria: Ubezpieczenia
Autor: Siudowska Dorota
Data: 12-04-2012 r.

Ubezpieczenia na życie wydają się być dobrym sposobem na zabezpieczenie bliskich przed skutkami nieszczęśliwych zdarzeń. W praktyce może się jednak okazać, że w razie nieszczęśliwego zdarzenia ubezpieczyciel nie wypłaci pieniędzy. Zanim więc zdecydujesz się na tego rodzaju polisę, sprawdź, co konkretnie gwarantują poszczególne rodzaje ubezpieczeń oraz na co zwrócić uwagę podpisując umowę.

Decydując się na tego rodzaju polisę masz do wyboru kapitałowe ubezpieczenia na życie (jest to polisa typowa ochronna na życie) oraz uniwersalne ubezpieczenia na życie (czyli produkt, który pozwala też inwestować).

Wśród kapitałowych ubezpieczeń rozróżniamy:

  • terminowe ubezpieczenia na życie (ubezpieczony nie gromadzi żadnego kapitału, wypłata świadczenia osobie wskazanej w polisie następuje tylko jeśli ubezpieczony umrze w trakcie obowiązywania umowy, jeśli śmierć nastąpi po wygaśnięciu umowy, lub w przypadku rezygnacji z ubezpieczenia pieniędzy nikt nie otrzymuje),
  • ubezpieczenia na całe życie (ubezpieczenie typowo ochronne, w przypadku śmierci ubezpieczonego gwarantuje wypłatę świadczenia osobom wskazanym w umowie),
  • ubezpieczenia na życie i dożycie (wypłata świadczenia osobie wskazanej w polisie następuje w momencie śmierci ubezpieczonego, a w przypadku dożycia ubezpieczony otrzymuje pieniądze które odkładał).

Ubezpieczenia uniwersalne można natomiast podzielić na ochronne (część inwestycyjna symboliczna, produkt typowo ochronny) oraz inwestycyjne (produkt nastawiony głównie na inwestowanie, ochrona ubezpieczeniowa minimalna).

Decydując się na takie ubezpieczenie możesz w zależności od swoich potrzeb i preferencji dopasować poziom ochrony oraz sam decydować jaka część będzie przeznaczona na inwestycję.

Co wybrać

Przed podjęciem decyzji powinieneś zastanowić się, czy chcesz inwestować, zbierać pieniądze na dodatkową emeryturę, czy raczej zależy Ci na produkcie typowo ochronnym (w razie nieszczęśliwego zdarzenia chcesz zabezpieczyć swoich bliskich).

Na co zwrócić uwagę

Zanim podpiszesz umowę koniecznie zapoznaj się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU). Agent ubezpieczeniowy ma obowiązek dać Ci je przed podpisaniem umowy.

Znajdziesz w nich zarówno swoje prawa, jak i obowiązku ubezpieczyciela.

Szczególną uwagę zwróć na zakres ochrony ubezpieczeniowej i tzw. wyłączenia, które pozwalają ubezpieczycielowi uwolnić się od odpowiedzialności (np. warto abyś sprawdził, czy nie ma wyłączeń związanych z Twoim stanem zdrowia).

Wybierając ubezpieczenie na życie zwróć też u wagę przez ile lat polisa nie ma wartości odstąpienia (jest to istotne ponieważ, jeśli będziesz chciał zrezygnować z polisy przed upływem tego czasu, nie dostaniesz żadnych pieniędzy).

Zwróć też uwagę, czy będziesz mógł możesz dokupić umowy dodatkowe rozszerzające zakres interesującej Cię ochrony i (jeśli jest to ubezpieczenie na życie z funduszem kapitałowym) jakie fundusze oferuje ubezpieczyciel.

Siudowska Dorota

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25142 )
Array ( [docId] => 25142 )