Debet na koncie firmowym ze stawką 0%

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 23-07-2013 r.

Przedsiębiorcy z krótkim rynkowym stażem mogą uzyskać debet na koncie firmowym tylko w pięciu bankach. Standardowe oprocentowanie takich pożyczek jest wysokie, bo sięga 17-18% w skali roku, ale w niektórych przypadkach można liczyć na ofertę ze stawką 0%.

Firma, która dopiero rozpoczyna działalność potrzebuje finansowego wsparcia z zewnątrz nie tylko na inwestycje związane z rozwojem firmy. Musi się bowiem liczyć z tym, że nawet jeśli od razu pozyska klientów, pierwsze pieniądze zasilą jej konto minimum po dwóch, trzech miesiącach od uruchomienia firmy.

Debet tylko w 5 bankach

 

Dobrym zabezpieczeniem przed utratą płynności finansowej jest debet na koncie firmowym. Jest to limit, wyznaczany przez bank, do jakiego może się zadłużyć przedsiębiorca. Firmy, które dopiero rozpoczynają działalność, mają ograniczone możliwości otrzymania debetu na koncie firmowym. Taką ofertę dla mikrofirm do 3 miesięcy działalności ma obecnie tylko 5 spośród prawie 30 banków: Alior Bank, Idea Bank, mBank, Multibank i PKO BP.
Najmniej, bo tylko 1000 zł, proponuje PKO BP. W mBanku i Multibanku maksymalna kwota debetu to 10 tys. zł, natomiast najwięcej w ramach linii debetowej jest w stanie pożyczyć Idea Bank (20 tys. zł). Alior Bank nie wymienia konkretnej kwoty maksymalnego debetu, uzależniając ją od zdolności kredytowej przedsiębiorcy.

Możliwe odsetki 0%

Oprocentowanie debetów w firmowym koncie standardowo kosztuje 17-18%. Na tym tle wyróżnia się oferta Idea Banku, który w przypadku kwoty debetu do 5 tys. zł nie nalicza odsetek. Oprocentowanie pojawia się dopiero wyższym debecie. Stawka 0% obowiązuje przez kolejne 3 pełne miesiące kalendarzowe od momentu uruchomienia kredytu, przy czym okres ten może zostać wydłużony o kolejne 9 miesięcy.

Dłuższy staż, wyższy debet


Banki niechętnie podejmują się finansowania start-upów z krótkim rynkowym stażem. Im bowiem dłuższy staż, tym więcej danych finansowych, na podstawie których bank może oszacować, czy przedsiębiorcę będzie stać na spłatę zadłużenia. I tym większe kwoty limitów pożyczek, których są skłonne udzielić banki.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25287 )
Array ( [docId] => 25287 )