Nowe stawki za roaming w Unii Europejskiej od 1 lipca 2013 r.

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 02-07-2013 r.

Mniej zapłacimy za rozmowy i SMS-y oraz za transmisję danych podczas podróży po krajach Unii Europejskiej. Od 1 lipca obowiązują nowe stawki za roaming w Unii Europejskiej. Jest to już kolejna obniżka cen.

Zmiany stawek to efekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady. Prace nad unijnym rozporządzeniem roamingowym rozpoczęły się już podczas Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej w 2011 r.

 

Nowe stawki za roaming w Unii Europejskiej to już kolejna obniżka po tym jak w 2007 r. Bruksela stworzyła tzw. eurotaryfę. Miało to na celu ukrócenie pobierania przez operatorów komórkowych zbyt wysokich stawek za usługi świadczone w roamingu. Dotychczasowe maksymalne opłaty za połączenia głosowe, SMS oraz usługi transmisji danych zostają obniżone zarówno na poziomie hurtowym jak i detalicznym.
Zgodnie z nowymi stawkami za roaming w Unii Europejskiej za minutę rozmowy wychodzącej zapłacimy teraz nie więcej, niż 1,22 zł brutto (do końca czerwca było to 1,48 zł). Za minutę rozmowy, którą odbierzemy stawka wynosi 0,36 zł (to 5 gr mniej, niż dotychczas). Koszt wysłania SMS to teraz 0,41 zł. 1MB danych wykorzystanych w roamingu od 1 lipca kosztuje 2,30 zł. To też znacząca zmiana, bo dotychczas stawka wynosiła 3,57 zł.

Trzeba jednak pamiętać, że zgodnie z nazwą eurotaryfa obowiązuje wyłącznie na terenie Unii Europejskiej. Poza UE stawki za rozmowy i transmisję danych wciąż mogą niemile zaskoczyć.

Rozliczenia w roamingu regulowanym na poziomie detalicznym powinny przebiegać w następujący sposób:
  • dla połączeń głosowych – opłaty naliczane sekundowo zarówno dla połączeń wykonywanych jak i odebranych. Dla połączeń wykonywanych dostawca usług może określić minimalną długość pierwszego impulsu nie przekracząjącą 30 sekund.
  • dla wiadomości SMS – opłata za każdą wysłaną wiadomość, co ważne: operatorzy nie pobierają opłat za odebranie SMS.
  • transmisja danych – opłata za każdy wykorzystany megabajt danych, naliczanie według kilobajtów, z wyjątkiem MMS, za które może być pobierana opłata jednorazowa (maksymalnie 2,30 zł)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25267 )
Array ( [docId] => 25267 )