Efektywne zarządzanie bieżącymi środkami firmy

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 01-12-2013 r.

Członkowie zarządów, dyrektorzy finansowi czy główni księgowi w dalszym ciągu preferują przede wszystkim rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe, depozyty jednodniowe, tzw. overnighty (O/N), oraz klasyczne lokaty bankowe, na których  lokują kapitał w średnim i długim terminie.

Ten stan rzeczy jednak zaczyna się powoli zmieniać. Od pewnego czasu obserwujemy zmianę w myśleniu zarządów spółek i instytucji w zakresie zarządzania bieżącymi środkami. Obok bezpieczeństwa kapitału, akcent coraz częściej jest stawiany również na efektywność, czyli zwiększenie dochodowości pieniądza. Lokowanie środków wyłącznie na lokacie overnight przestaje wystarczać, nie spełnia bowiem tego założenia szczególnie teraz, w środowisku niskich stóp procentowych.

Fundusz jako uzupełnienie polityki finansowej firmy

Fundusze inwestycyjne bywają mylnie kojarzone wyłącznie z giełdą, bardzo wysokim ryzykiem i długoterminowym zamrożeniem kapitału. Tymczasem to mit, bowiem poza funduszami akcyjnymi, charakteryzującymi się wysoką zmiennością, istnieje również spora grupa rozwiązań o wysokim poziomie bezpieczeństwa. To fundusze pieniężne, nazywane też gotówkowymi. Oferują one rentowność równą lub wyższą od rocznego oprocentowania depozytu przy płynności zbliżonej do depozytów overnight.

Domeną funduszy pieniężnych jest również łatwość w wypłacaniu środków. Rozwiązania przygotowane dla firm umożliwiają dostęp do zgromadzonych środków nawet z dnia na dzień – jeszcze tego samego dnia zadeklarowana przez klienta kwota może zostać przelana na konto jego firmy.

Elastyczność na wagę złota

Zasada działania funduszu jest bardzo prosta: po podpisaniu umowy firma może w dowolnym momencie wpłacać i z jedynie minimalnym opóźnieniem wypłacać część lub całość środków, wraz z pełnym zyskiem wypracowanym w czasie inwestycji, tj. bez utraty odsetek. Podczas gdy zysk z lokaty overnight wynosi aktualnie pomiędzy 1 a 2 procent w skali roku, fundusz pieniężny przy obecnych warunkach rynkowych jest w stanie zarobić dwa razy więcej.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33212 )
Array ( [docId] => 33212 )