Faktoring eksportowy – niezamrożona gotówka

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 19-05-2014 r.

Już nie pytanie o EBIT lub EBIDTĘ, ale o Cash Flow, jest pytaniem o prawdziwą sytuację finansową firmy. Brak płynności oznacza kłopoty z bieżącym funkcjonowaniem. Faktoring tę płynność optymalizuje.

Faktoring, jako model finansowania, przyspiesza rotację wierzytelności, zamieniając je na gotówkę już w momencie wystawienia faktury. Jest alternatywą dla kredytu bankowego zaciąganego na działalność operacyjną i dlatego zawsze w okresie spowolnienia gospodarczego przedsiębiorcy chętnie z niego korzystają.

Czym jest faktoring eksportowy

Faktoring eksportowy to pakiet usług łączący finansowanie transakcji z weryfikacją wiarygodności kontrahenta a także obsługą należności. Przed decyzją o sfinansowaniu transakcji faktor, korzystając ze swoich międzynarodowych kontaktów i źródeł informacji, weryfikuje wiarygodność i wypłacalność zagranicznego kontrahenta. Jednocześnie doradza jak zabezpieczyć formalnie transakcję, aby w razie problemów z odzyskaniem pieniędzy mieć w ręku pełną dokumentację, która pozwoli skutecznie dochodzić należności.

Zabezpieczenie transakcji w faktoringu eksportowym

Podstawowym zabezpieczeniem transakcji w faktoringu eksportowym jest wystawiona faktura. Po jej otrzymaniu, faktor wypłaca swojemu klientowi do 90% wartości kontraktu. Reszta, pomniejszona o należne wynagrodzenie, wypłacana jest po ściągnięciu należności od zagranicznego kontrahenta. Tym samym faktoring eksportowy to rodzaj krótkoterminowego kredytu pomostowego na czas wyznaczony datą płatności faktury. W przeciwieństwie do typowego kredytu, podstawowym warunkiem udzielenia finansowania, jest wiarygodność zagranicznego odbiorcy, a nie tradycyjnie rozumiana wiarygodność kredytowa firmy. Taka formuła usługi powoduje, że finansowanie zagranicznej sprzedaży jest dostępne dla szerszej grupy firm, które ze względu na surowe kryteria przydzielania kredytów nie będą miały nigdy szansy na pieniądze z banku.

Pozostałe obowiązki faktora

Inne obowiązki faktora, to ściągnięcie należności. Faktor monitoruje ustalony termin płatności i w razie opóźnienia, w imieniu swojego klienta, upomina się o płatność. To spore ułatwienie dla eksportera, bo odchodzą mu problemy językowe, utrudniony kontakt ze względu na odległości i potencjalne kłopoty w odzyskaniu pieniędzy za towar, co z reguły znajduje się na priorytetowych miejscach barier blokujących sprzedaż eksportową.

Firma, podpisując umowę, ceduje wszystkie czynności związane ze ściągnięciem pieniędzy na faktora, który ma odpowiednie struktury i narzędzia, pozwalające mu na skuteczny monitoring i windykację. W opcji usługi jest też pełne ubezpieczenie transakcji. Wtedy faktor przejmuje odpowiedzialność za brak zapłaty przez kontrahenta.

Ewa Gawrońska – Micuń, dyr ds. Jakości i Rozwoju Produktów, Bibby Financial Services

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35491 )
Array ( [docId] => 35491 )