Firmowe świąteczne spotkania pracowników

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 03-12-2013 r.

Jeżeli spółka, organizując spotkanie świąteczne, nie prowadzi listy uczestniczących w niej pracowników i nie mają oni wydzielonych porcji, to nie ma możliwości ustalenia czy dana osoba rzeczywiście otrzymała oferowane mu przez pracodawcę świadczenie, a także jaka była jego wartość.

Z okazji świąt w spółkach zazwyczaj odbywają się okolicznościowe spotkania pracowników.

 

W praktyce jednak powstają problemy, jak powinny prawidłowo wyglądać związane z tym rozliczenia. Jeżeli nie ma możliwości ustalenia czy dana osoba rzeczywiście otrzymała oferowane przez pracodawcę świadczenie, nie stanowią one dla pracowników przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT.

Spotkanie świąteczne pracowników

Wydatki poniesione w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów są kosztami uzyskania przychodów na podst. art. 15 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Przed świętami w firmach organizowane są specjalne spotkania. Wydatki poniesione na ich zorganizowanie spółka z o.o. może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Możliwość zaliczenia wydatków na organizację wigilii pracowniczej do kosztów potwierdzają również inne interpretacje organów podatkowych. Przykładowo w interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 18 grudnia 2007 r. (ILPB3/423-119/07-2/MC) podkreślono, że w przypadku uczestnictwa w spotkaniu wigilijnym członków rodzin pracowników za koszt uzyskania przychodu przedsiębiorca może uznać jedynie koszty w części przeznaczonej dla pracowników.

Potwierdzone to zostało również w interpretacji indywidualnej dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 30 kwietnia 2009 r., (ILPB3/423-113/09-8/MC). Także dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy 21 maja 2008 r. (ITPB3/423-101/08/MK) uznał, że w przypadku gdy wydatki poniesione zostały na zorganizowanie imprezy okolicznościowej oraz spotkań integracyjnych mających na celu poprawę komunikacji wewnętrznej i motywacji do pracy (…), to wówczas spełniają warunki, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Mogą zatem zostać zakwalifikowane do kosztów podatkowych.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 1 marca 2013 r., (ILPB3/423-491/12-5/AO).

Brak listy uczestników

Spory wywołuje natomiast to, czy wzięcie udziału w wigilii zorganizowanej przez pracodawcę powoduje powstanie u pracownika przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT).

Stanowisko w tej sprawie zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu (I SA/Wr 404/11). WSA wskazał, że zgodnie z wykładnią przepisu art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dla przyjęcia powstania u danego pracownika przychodu w znaczeniu podatkowym, nie wystarczyła sama tylko możliwość jego udziału w imprezie integracyjnej, a w konsekwencji możliwość skorzystania z oferowanych tam dóbr konsumpcyjnych czy rozrywkowych.

Sąd zajął się sytuacją, w której organizując imprezy integracyjne dla pracowników pracodawca nie prowadzi listy osób w nich uczestniczących, a pracownicy nie mają wydzielonych porcji żywieniowych. Oznacza to, że nie istnieje w praktyce możliwość stwierdzenia czy dany pracownik rzeczywiście otrzymał oferowane mu przez pracodawcę świadczenie, a także jaka była ostatecznie jego wartość.

To stanowisko WSA we Wrocławiu podzielił również Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 26 kwietnia 2013 r., (II FSK 1769/11). NSA wskazał m.in., że o przychodzie pracownika można by mówić, gdyby skorzystał z postawionych do dyspozycji świadczeń, a ponadto możliwe byłoby ustalenie wartości tego świadczenia według metod określonych w ustawie o PIT.

Uwzględniając wspomniane wyroki, dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu wydał 3 października 2013 r. interpretację indywidualną (ILPB1/415-917/1/13-S/TW). Stwierdzono w niej, że w sytuacji, gdy spółka jako pracodawca, organizując imprezy integracyjne dla pracowników, nie prowadzi listy osób w nich uczestniczących, a pracownicy nie mają wydzielonych porcji żywieniowych, to nie istnieje możliwość ustalenia czy dany pracownik rzeczywiście otrzymał oferowane mu przez pracodawcę świadczenie, a także jaka była ostatecznie jego wartość. Zatem z uwagi na brak możliwości zindywidualizowania otrzymanych przez pracowników świadczeń ich wartość nie stanowi dla tych osób źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33215 )
Array ( [docId] => 33215 )