Ilościowe metody prognozowania popytu - metoda średniej ruchomej

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 15-08-2013 r.

W celu przygotowania prognozy popytu można zastosować dwie grupy metod – ilościowe i jakościowe. Jedną z metod ilościowych jest metoda średniej ruchomej. Polega na zestawieniu ze sobą wielkości popytu z kilku okresów (na przykład miesięcy) i uśrednieniu ich. Wartość średnia będzie wartością prognozowaną dla okresu następującego po okresach kalkulowanych.

Ilościowa metoda prognozowania popytu w tym wypadku metoda średniej ruchomej sprawdzi się przy prognozowaniu popytu, który nie ulega dużym wahaniom w czasie. Jeśli natomiast chcielibyśmy wykorzystać ją do prognozowania popytu dla produktów charakteryzujących się sezonowością, należy zawęzić liczbę uśrednianych danych do okresów, gdzie popyt jest zbliżony do okresu prognozowanego.

Metodę średniej ruchomej warto również stosować, w przypadku gdy wpływ na wyniki zrealizowane miały sytuacje przypadkowe, wówczas średnia ruchoma wygładza wpływ tych czynników na ostateczny wynik. Im większą serię danych przyjmie się do prognozy, tym większy wpływ będzie miał efekt wygładzania. Od osoby prognozującej zależy, jaką liczbę okresów przyjmie do wyznaczenia średniej. Średnią arytmetyczną ruchomą oblicza się według wzoru:

ŚR = Yt / T
Yt – Wartości w okresie T
T – liczba okresów

Przykład: firma produkująca opakowania kartonowe chce dokonać prognozy popytu na październik 2013 roku. W tym celu stosuje metodę średniej ruchomej. Dane dotyczące popytu za poprzednie miesiące są następujące:

Rok

Popyt miesięczny

styczeń 14
luty 12
marzec 15
kwiecień 16
maj 15
czerwiec 14
lipiec 26
sierpień 17
wrzesień 14
Dane w tys. sztuk

Firma w ramach prognozowania uwzględnia trzy ostatnie miesiące. W związku z tym prognoza popytu na opakowania wyniesie: (26 + 17 + 14) / 3 = 19

Jacek Folga


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25315 )
Array ( [docId] => 25315 )