Kredyt technologiczny także dla małych i średnich firm

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 20-08-2013 r.

W celu zrealizowania inwestycji możliwe jest skorzystanie z kredytu technologicznego. Łączy on w sobie trzy źródła finansowania projektu: środki prywatne firmy, kredyt bankowy oraz dotację publiczną.

Na mocy ustawy z 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz.U. nr 116, poz. 730 z późn. zm.) przedsiębiorcy wdrażający nowe technologie mogą otrzymać wsparcie ze środków Funduszu Kredytu Technologicznego. Kwota przeznaczona na ten cel na lata 2007–2013 wynosiła 336.149.568 euro.

Dla kogo fundusze

 

Z kredytu technologicznego mogą skorzystać podmioty gospodarcze mające siedzibę na terenie Polski i spełniające kryteria mikro-, małego lub średniego przedsiębiorcy zgodnie z rozporządzeniem KE 80/2008 oraz posiadające zdolność kredytową. Spółki realizujące inwestycje z wykorzystaniem kredytu technologicznego mogą otrzymać pomoc finansową ze środków UE na umorzenie części przyznanego kredytu w postaci premii technologicznej wypłacanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), z przeznaczeniem na częściową spłatę kredytu technologicznego udzielonego przez bank, w którym spółka go zaciągnie.

Zasada działania

Od innych form wsparcia udzielanych dla firm, takich jak najpopularniejsze dotacje, kredyt technologiczny różni się nieco bardziej skomplikowaną konstrukcją. Spółka, która chce wprowadzić nową, innowacyjną technologię, musi najpierw po złożeniu wniosku wziąć kredyt w danym banku na jej sfinansowanie. Następnie, po jej wdrożeniu, może ubiegać się o tzw. premię technologiczną, która przeznaczana jest na spłatę zaciągniętego kredytu.

Kredyt technologiczny może zostać udzielony spółkom do wysokości maksymalnie 75% kosztów kwalifikowanych projektu poniesionych na realizację inwestycji technologicznej polegającej gównie na:

  • zakupie nowej technologii, jej wdrożeniu oraz uruchomieniu na jej podstawie wytwarzania nowych lub znacząco ulepszonych towarów, procesów lub usług
  • wdrożeniu własnej nowej technologii oraz uruchomieniu na jej podstawie wytwarzania nowych lub znacząco ulepszonych dóbr, rozwiązań lub usług.

Przy czym pod pojęciem nowej technologii rozumie się technologię w postaci prawa własności przemysłowej (np. patentu) lub usługę badawczo-rozwojową czy też nieopatentowaną wiedzę techniczną, która jest stosowana na świecie przez okres nie dłuższy niż 5 lat.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25321 )
Array ( [docId] => 25321 )