Obniżka stawek podatku VAT dopiero po 2016 roku

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 04-09-2013 r.

W najbliższym czasie obecne stawki podatku VAT nie będą obniżone – zapowiedziała Rada Ministrów. Dotychczasowy poziom podatku od towarów i usług zostanie utrzymany do końca 2016 roku. Ministerstwo Finansów już przygotowało projekt nowelizacji ustawy, która ureguluje prawnie tę kwestię.

Przyjęta przez Radę Ministrów Aktualizacja Programu Konwergencji na 2013 rok oraz Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2013-2016 zakłada utrzymanie w latach 2014-2016 aktualnych stawek VAT na niezmienionym poziomie. Jak wynika z uzasadnienia projektu przygotowanego przez resort finansów, który wprowadzi te zmiany, utrzymanie dotychczasowych stawek podatku VAT w latach 2014-2016 na obecnym poziomie wynika z konieczności ograniczenia nierównowagi finansów publicznych.

Jest to niezbędny warunek dla zachowania stabilności makroekonomicznej i długofalowego wzrostu gospodarczego – twierdzi Ministerstwo Finansów, autor projektu. Utrzymanie stawek podatku VAT na niezmiennym poziomie ma również wpłynąć na poprawę koniunktury na głównych rynkach eksportowych, ograniczających wzrost polskiej gospodarki. Pierwotnie, podwyższone stawki VAT miały obowiązywać do 1 stycznia 2014 r. Teraz rząd wycofuje się z tej obietnicy.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym został przekazany do konsultacji społecznych i uzgodnień. Zakłada on utrzymanie do 31 grudnia 2016 r. obecnych stawek VAT, tj. 8% i 23%. Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25353 )
Array ( [docId] => 25353 )