Minimalna stawka za godzinę pracy – propozycje OPZZ

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 02-09-2013 r.

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych zaproponowało ustanowienie minimalnej stawki wynagrodzenia za godzinę pracy na poziomie 11 złotych brutto niezależnie od formy zatrudnienia. „Jest to pomysł nietrafiony i szkodliwy. Wprowadzenie go w życie spowodowałoby utratę miejsc pracy przez osoby zatrudnione w wielu branżach usługowych” – twierdzą eksperci Konfederacji Lewiatan.

Członkowie organizacji pracowniczej krytycznie odnieśli się do pomysłu OPZZ – ustawowego ustanowienia minimalnej stawki wynagrodzenia za godzinę pracy. „Istniejące obecnie formy rozliczeń służą zróżnicowanym potrzebom i pozwalają na dostosowanie sposobu rozliczania do wykonywanych obowiązków” – podkreślają pracodawcy.

 
Eksperci twierdzą, że niezbędny jest podział na wynagrodzenie za pracę za określone obowiązki zdefiniowane w umowie o pracę, wynagrodzenie za pracę nad projektem, który ma się zakończyć określonym rezultatem, wynagrodzenie za pracę na akord, itp. Podnoszą również, że wprowadzenie minimalnej stawki za godzinę pracy oraz obowiązkowego godzinowego rozliczania oznaczałoby dodatkowe obowiązki i koszty dla pracodawców wynikające z konieczności ewidencjonowania każdej godziny pracy.

„Nieracjonalnie wysoka wydaje się także stawka wynagrodzenia zaproponowana przez OPZZ” – twierdzą członkowie Konfederacji Lewiatan. Według nich, zapłata za godzinę pracy powinna być adekwatna do ustalonego minimalnego wynagrodzenia, które będzie w przyszłym roku wynosiło 1680 zł. Gwałtowne podniesienie minimalnej stawki godzinowej do 11 zł brutto spowodowałoby, że wiele osób straciłoby pracę i to w szczególności w tych branżach usługowych, które nie wymagają wysokich kwalifikacji, tj. ochroniarska, cateringowa czy usługi porządkowe. „Ustalenie minimalnej stawki stanowiłoby także problem w przypadku realizacji kontraktów w ramach zamówień publicznych, bo w tym przypadku nie byłoby możliwości renegocjowania umów, co postawiło wiele firm przed widmem upadłości” – podsumowują eksperci.


Źródło
: Konfederacja Lewiatan

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25348 )
Array ( [docId] => 25348 )