Spółki z o.o. w umowach outsourcingowych powinny koniecznie zapewnić poufności i bezpieczeństwo informacji przekazywanych zleceniobiorcy. Dlatego planując zawarcie umowy, trzeba zastanowić się, jakie informacje i dane będą przekazywane. Strony powinny zobowiązać się w zawartej umowie do zachowania w tajemnicy jej warunków, a także wszystkich informacji i istotnych danych, w których posiadanie wejdą w czasie współpracy.
Outsourcing w spółce - poufność usług
Firma świadcząca usługi outsourcingu dla innego podmiotu, np. spółki z o.o. bardzo często pozyskuje informacje poufne, których ujawnienie może nie leżeć w interesie tej spółki. Dlatego przy zawieraniu umowy warto zamieścić zapis określający obowiązek zachowania poufności uzyskanych danych.
W umowie można umieścić zapis przewidujący, że wszelkie dane przekazane przez zleceniodawcę w ramach outsourcingu zostaną po jej rozwiązaniu zwrócone lub zniszczone.
Można zastosować zasadę, zgodnie z którą wszelkie informacje związane z wzajemną działalnością, które strony danej umowy uzyskają podczas jej wykonywania, nie mogą być przekazane innym podmiotom. Do przekazania wspomnianych informacji może dojść tylko po uzyskaniu zgody tej strony, której dotyczą. Oczywiście można też zapisać, że tego rodzaju informacje mogą być także przekazane uprawnionym podmiotom w przypadkach przewidzianych przepisami prawa.
Dodatkowo, dla zachowania bezpieczeństwa, trzeba określić procedury przekazywania i przetwarzania informacji. Warto też ustalić, co będzie się działo z przekazanymi informacjami w przypadku zakończenia współpracy. W każdym bowiem przypadku najważniejszą kwestią jest zakres i waga pozyskanych informacji. W umowie można więc umieścić zapis przewidujący, że wszelkie dane przekazane przez zleceniodawcę w ramach outsourcingu zostaną po jej rozwiązaniu zwrócone lub zniszczone.
ustawa z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.),
Zobacz także:
Tagi: dane osobowe, spółka z o.o.
