W kwestii udzielenia informacji objętych tajemnicą bankową osobie trzeciej (prawie identycznie jak w przykładzie 2) wypowiedział się Sąd Okręgowy w Toruniu w wyroku z 18 maja 2013 r. (VI GC 177/12). Przepis art.104 ust. 1 ustawy prawo bankowe wprowadza tzw. zasadę maksymalizacji, zgodnie z którą zakresem przedmiotowym tajemnicy bankowej są objęte wszystkie informacje, poza wyjątkami przedmiotowymi określonymi w art.104 ust.2 oraz wyjątkami dotyczącymi udzielenia informacji ściśle określonym podmiotom, uprawionym do tego z mocy ustawy. W związku z powyższym, wszelkie informacje o dyspozycjach na rachunku bankowym spółki z całą pewnością są objęte tajemnicą bankową. Wyłącznym beneficjentem tajemnicy bankowej jest spółka i ewentualnie jej wspólnicy w momencie żądania udzielenia informacji od banku. Takich informacji nie może żądać i nie może tym bardziej otrzymać były wspólnik. Były wspólnik nie może złożyć jakiegokolwiek wniosku w imieniu spółki (wniosek do banku może złożyć tylko we własnym imieniu). Jednak udzielenie mu w takiej sytuacji informacji o danych i finansach spółki przez bank jest sprzeczne z normą prawną.
Wspólnik nie zawsze ma wgląd w dane spółki objęte tajemnicą bankową
Bardzo ważnym aspektem z punktu widzenia spółki jest ochrona danych firmowych przetwarzanych przez bank. Nie ulega wątpliwości, iż to bank jest administratorem takich danych głównie poprzez posiadanie informacji o rachunku spółki. W takim przypadku to bank jest odpowiedzialny za dochowanie tajemnicy i decyduje, komu i w jakim zakresie jej udzieli. Bardzo często bowiem są one objęte tajemnicą bankową.
Spółka Jawna zawarła w listopadzie 2005 r. z bankiem umowę rachunku bankowego. W maju 2012 roku na skutek konfliktu w spółce opuścił ją jeden z dwóch wspólników. Bank został o tym fakcie poinformowany poprzez przedstawienie nowej umowy spółki jawnej. W miesiąc później były wspólnik spółki zjawił się w banku z wnioskiem o wydanie wydruku z historii rachunku za ostatnie 6 miesięcy. Dokument taki został mu wydany. W takiej sytuacji doszło do bezprawnego udzielenia informacji chronionych tajemnicą bankową nieupoważnionej osobie trzeciej.
Oczywiście, w każdym przypadku najważniejszą kwestią jest zakres i waga udzielonych informacji. Według banku za ujawnienie tajemnicy uznaje się udzielenie informacji poufnych i drażliwych. W kwestii udzielenia informacji poufnych byłym wspólnikom przez bank sąd zawsze będzie badał, w jakim stopniu ich przekazanie miało negatywny wpływ na działalność i bezpieczeństwo spółki.
ustawa z 21 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz.U. z 2012 r. poz. 1376 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: spółka jawna, wspólnik
