Poziom zatrudnienia w Polsce nieznacznie rośnie

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 17-10-2013 r.

Jak wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego poziom zatrudnienia w Polsce spadł we wrześniu o 0,3% w stosunku do poprzedniego roku. Jednak w porównaniu do sierpnia liczba pracowników zwiększyła się o 1,3 tys. osób. Dobra wiadomość jest taka, że rośnie poziom płac – we wrześniu o 3,6% w stosunku do poprzedniego roku.

Dane przedstawione przez GUS pokazują, sytuacja na rynku pracy powoli się poprawia. „Firmy przyjmują do pracy minimalnie więcej pracowników, ale nadal nie mogą osiągnąć stanu zatrudnienia sprzed roku” – komentuje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Pozytywną wiadomością jest fakt, że mimo iż poziom zatrudnienia w Polsce rośnie nieznacznie, to szybko zwiększają się płace. W ubiegłym miesiącu był to wzrost na poziomie 3,6% w stosunku do poprzedniego roku. „To w pewnym stopniu efekt różnicy w liczbie dni roboczych, ale również wypłaty premii w górnictwie”- wyjaśnia takie wyniki Starczewska-Krzysztoszek.

Tegoroczne badania małych i średnich przedsiębiorstw przeprowadzone przez Konfederację Lewiatan wskazują, że nie należy spodziewać się w firmach znaczącego wzrostu poziomu zatrudnienia w Polsce, bowiem stopień wykorzystania już zatrudnionych pracowników jest relatywnie niski.

Przedsiębiorstwa będą zwiększać wykorzystanie posiadanych zasobów, wydajność pracy, a później – zapewne nie wcześniej niż w połowie przyszłego roku – zaczną powoli zatrudniać – twierdzi ekonomistka Lewiatana. Pracownicy mogą natomiast liczyć na wyższe wynagrodzenia, jeśli będzie poprawiać się sytuacja w gospodarce.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25419 )
Array ( [docId] => 25419 )