Premie i paczki świąteczne dla pracowników

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 03-12-2013 r.

Z okazji świąt pracownikom spółek często przyznawane są specjalne premie lub wręczane paczki. Mogą zostać uznane za część wynagrodzenia pracowników i tym samym firma zakwalifikuje je jako koszty uzyskania przychodu.

W firmach w okresach świątecznych zazwyczaj powstaje pytanie, jak powinno prawidłowo wyglądać rozliczenie związane ze specjalnymi świadczeniami na rzecz pracowników. Zarówno bowiem po stronie pracodawcy jak i osób zatrudnionych powstanie obowiązek dokonania określonych czynności prawnych.

Świąteczne premie pieniężne

 

Zdarza się, że z okazji świąt firmy przyznają wszystkim pracownikom specjalne premie pieniężne. Często wręczane są one w gotówce, aby pracownicy mogli je przeznaczyć na wydatki związane z przygotowaniem świąt. Takie premie stanowią część wynagrodzenia pracowników i spółka z o.o. może je zakwalifikować do kosztów. Jednocześnie te premie stanowią dla pracowników przychód opodatkowany PIT. Przedsiębiorca powinien więc wypełnić z tego tytułu obowiązki płatnika dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych.

Bony towarowe i paczki dla pracowników

Niekiedy pracodawcy ponoszą też wydatki z własnych środków obrotowych na bony towarowe czy paczki przekazywane wszystkim pracownikom z okazji świąt. Rozdział takich bonów czy paczek dla pracowników nie następuje według kryteriów socjalnych. Przekazując pracownikom bony czy paczki dana spółka nie kieruje się wyznacznikami sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracowników. Po prostu z okazji świąt takie świadczenie otrzymują wszyscy zatrudnieni w firmie. W związku z tym można uwzględnić w swoich kosztach podatkowych wydatki na nabycie paczek i bonów dla pracowników, gdyż są one finansowane ze środków własnych (obrotowych). Samo świadczenie nie ma cech działalności socjalnej.

Jednocześnie sfinansowane ze środków własnych firmy bony towarowe i paczki stanowią dla pracowników, którzy je otrzymują, przychód do opodatkowania PIT.


Tagi: premia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33216 )
Array ( [docId] => 33216 )