Prostsze procedury dla firm oraz skuteczniejsza administracja fiskalna

Kategoria: Finanse w firmie
Autor: Joanna Banasiak-Lach
Data: 13-07-2015 r.

Wprowadzenie, obok pełnomocnictwa szczegółowego do jednej sprawy, pełnomocnictwa ogólnego uprawniającego do reprezentowania we wszystkich sprawach podatkowych – to jedna z propozycji przyjętych przez Sejm zmian w Ordynacji podatkowej. Pełnomocnictwo będzie można składać elektronicznie do centralnego rejestru i nie będzie to podlegać opłacie skarbowej. Przyjęta 10 lipca 2015 r. nowelizacja ma uprościć procedury podatkowe oraz uszczelnić system poboru podatków.

Informatyzacja sprawdzania dokumentacji księgowej to kolejna zmiana w Ordynacji zaproponowana przez rząd. Zmiany dają też możliwość wprowadzenia ujednoliconej formy elektronicznych raportów z ksiąg podatkowych, co ma skrócić czas kontroli oraz przyspieszyć analizę danych.

 

Na mocy zmian w ustawie zwiększona zostanie rozpiętość stawek odsetek za zwłokę o nową stawkę obniżoną (50% stawki za zwłokę) i stawkę podwyższoną (150% stawki za zwłokę). Odsetki obniżone mają służyć promowaniu samodzielnego korygowania błędów w deklaracjach przez podatników. Natomiast podwyższenie stawki odsetek za zwłokę będzie służyć prewencji przed uchylaniem się od obowiązków podatkowych w obszarach o podwyższonym ryzyku – VAT, akcyza i cło.

Nowelizacja daje też możliwość wyznaczania jednego „wiodącego” urzędu do postępowania w sprawach powiązanych podmiotów. Będzie to stosowane np. w przypadku uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa skarbowego. Zmiany zakładają również wprowadzenie „grupowego” wniosku o interpretację.

Nowelizacja przekazana zostanie teraz do Senatu.

Źródło:

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (druk nr 3462).

Joanna Banasiak-Lach

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37526 )
Array ( [docId] => 37526 )