Rząd będzie dotował przedszkola i żłobki

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 09-12-2012 r.

Nowelizacja ustawy oświatowej umożliwi dofinansowanie placówek dla najmniejszych dzieci. Rząd planuje przeznaczyć na dopłaty łącznie ok. 370 mln złotych.

Projekt nowelizacji ustawy, zwanej potocznie ustawą przedszkolną, jest w fazie konsultacji społecznych. Jednak premier przedstawił już główne założenia, które będą skutkowały dotacjami. Są nimi:

  • rozwój i upowszechnianie wychowania przedszkolnego oraz zwiększanie jego dostępności;
  • zmniejszenie obciążeń dla budżetów rodzinnych z tytułu korzystania przez dziecko z wychowania przedszkolnego.

Jak rząd chce zrealizować zapowiedzi

Z założeń projektu wynika, że zmiany obejmą:

  • dotacje dla gmin w realizacji zadań z zakresu wychowania przedszkolnego; dodatkowo rozwiązania służące zmniejszeniu obciążeń dla budżetów rodzinnych (dofinansowania/dopłaty);
  • zmianę zasad funkcjonowania przedszkoli niepublicznych, w tym stworzenie mechanizmów (typu dotacje) sprzyjających powstawaniu przedszkoli niepublicznych, zapewniających bezpłatne zajęcia w określonym wymiarze;
  • przekształcenie oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych w przedszkola lub inne formy wychowania przedszkolnego;
  • zmianę przepisów obniżających wiek przedszkolaka do dwóch lat;
  • uregulowanie zasad rekrutacji do placówek wychowania przedszkolnego.

Dofinansowanie – dla kogo i jakie

Dotacja będzie przyznawana na każdego przedszkolaka, w wieku 2-5 lat, bez względu na to, czy przebywa w placówce publicznej czy niepublicznej. W 2013 roku wyniesie 1333 zł, a w kolejnych odpowiednio: 1136 zł, 1398 zł i w roku 2016 dojdzie do 1433 zł. Ma przyczynić się tym samym do obniżenia stawek dla rodziców.

Pieniądze z budżetu centralnego, które trafią do gmin, zostały tak skalkulowane, żeby oprócz rekompensaty zmniejszonych dochodów, zawierały dofinansowanie na rozwój edukacji przedszkolnej.

Skorzystają niepubliczne

Przedszkola niepubliczne otrzymują w tej chwili ok. 75% wydatków gminy poniesionych na dziecko w przedszkolu gminnym. Ustawa przedszkolna zakłada, że zostaną pod tym względem zrównane z ośrodkami gminnymi, jeśli spełnią trzy warunki: godziny bezpłatne, opłaty dla rodziców, a także rekrutacja, takie same, jak w przedszkolach gminnych.

Rewolucja

Jeśli nic się nie zmieni i w drodze do sejmu posłowie nic nie popsują, mamy szansę na prawdziwą rewolucję w wychowaniu przedszkolnym. Efektem zmian może być bowiem powszechny dostęp do przedszkola i przystępne opłaty dla rodziców za zajęcia dodatkowe, dzięki budżetowym dopłatom.

Oprac.: H.K.

źródło: W. Pakuniewicz, 320 mln na przedszkola i 50 mln na żłobki


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25176 )
Array ( [docId] => 25176 )