Jak wyposażyć przedszkole przyjazne dziecku

Autor: Kaźmierczak-Błocisz Joanna
Data: 24-09-2012 r.

Placówka, która zajmuje się opieką nad dziećmi wcale nie musi być przedszkolem. Nie uzyskawszy statusu przedszkola, nie można jednak ubiegać się o dotacje samorządowe, które ustalone są na wysokości 75% kosztów utrzymania dziecka w przedszkolu publicznym. Aby prowadzić przedszkole należy spełnić szereg rygorystycznych wymogów, dotyczących lokalu i jego wyposażenia.

Normy

Meble przedszkolne podlegają kontroli pracownika Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Powinny posiadać certyfikaty i atesty zgodności z Polskimi Normami (PN). Dotyczy to mebli zakupionych po 1997 roku, ale także muszą być dostosowane do zasad ergonomii. Oznacza to, że każde dziecko powinno mieć zmierzoną wysokość ciała, na podstawie, której określa się rodzaj mebli dostosowany do danego dziecka.

Przedszkolak nie może siedzieć za wysoko, ani też za nisko. Zbyt niskie krzesełka sprawiają, że dziecko się garbi, zbyt wysokie, że nie ma odpowiedniego podparcia dla pleców, a jego stopy nie opierają się o podłogę, co obciąża młody kręgosłup. Jeśli planujemy otworzyć kilka grup przedszkolnych, zróżnicowanych wiekowo, należy zakupić komplety krzeseł i stolików, blatów roboczych dostosowanych do indywidualnych potrzeb dzieci. Istotne jest także, aby meble wykonane były solidnie, a przede wszystkim, aby nie miały wystających elementów, ani ostrych krawędzi, które zagrażałyby zdrowiu dzieci. Meble powinny być stabilne, ale przy tym niezbyt ciężkie – przedszkolak często sam będzie musiał sobie z nimi poradzić.

Należy zauważyć, że wszelkie prace polegające na urządzaniu wnętrza, mocowaniu szafek, wieszaniu półek, warto powierzyć fachowcowi. Pewność, że żadne krzesło nie rozpadnie się pod dzieckiem, żadna półka nie spadnie mu na głowę, znacznie ułatwia pracę – pozwala myśleć nie o bezpieczeństwie przedszkolaka, ale o temacie zajęć.

Estetyka

Dla rodziców oddających swoje dziecko do niepublicznego przedszkola ważne jest, aby w zamian za nieco wyższe czesne niż w placówce państwowej, otrzymać np. lepszą ofertę edukacyjną, smaczniejsze posiłki, a także miłe, przytulne wnętrza, do których nie trzeba będzie codziennie „zaciągać” zniechęcone dziecko. Bajkowe wnętrza, kolorowe meble – to wszystko łatwo uzyskać, bez ponoszenia wysokich kosztów. Wystarczy odrobina kreatywności i trochę czasu, aby sprawić, że pokoiki przedszkolne, łazienki i korytarze będą zachwycały nie tylko maluchy.


Zobacz także:

Kaźmierczak-Błocisz Joanna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26125 )
Array ( [docId] => 26125 )