Stan polskiej gospodarki jest coraz lepszy

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 23-08-2013 r.

Wzrost produkcji przemysłowej w lipcu aż o 6,3% w stosunku do 2012 roku i o 3% w ciągu ostatniego miesiąca, świadczy o coraz lepszym stanie polskiej gospodarki i silniejszym ożywieniu w polskim sektorze przetwórczym.

„O ile w drugim kwartale napływały do nas rozczarowujące dane, o tyle obecnie jesteśmy stale zaskakiwani lepszym od oczekiwań stanem polskiej gospodarki” – komentuje najnowsze dane Łukasz Kozłowski - ekspert Pracodawców RP.

Zdaniem eksperta tak dobry stan polska gospodarka zawdzięcza w istotnej mierze temu, że w lipcu 2012 roku wartość produkcji sprzedanej przemysłu spadła o 1,9%. Nie można jednak zapominać o tym, że analitycy oczekiwali teraz znacznie słabszego wzrostu – o 5,1% w skali roku. „Osiągnęliśmy tym samym najwyższy poziom produkcji od 8 miesięcy” – mówi Kozłowski.

Najnowsze dane pokazują, że zmniejsza się dynamika spadku cen produkcji sprzedanej przemysłu – w skali roku spadła o 0,2 punkty procentowe więcej, niż oczekiwano. Ten wynik również wskazuje na coraz wyraźniejsze odbicie polskiej gospodarki. „Świadczy to o tym, że popyt wewnętrzny powoli zaczyna się umacniać i przedsiębiorcy nie znajdują się już pod tak silną presją, by ograniczać ceny sprzedawanych przez siebie produktów” – uważa Kozłowski.

Pracodawcy RP zwracają jednak uwagę na to, że skala oraz trwałość ożywienia uzależniona jest od tego, jakie działania zostaną podjęte przez rząd. Jeśli liczne bariery prawno-administracyjne ograniczające rozwój przedsiębiorczości nie zostaną zniesione, grozi nam pogrążenie się długotrwałej stagnacji.

Źródło: Pracodawcy RP

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25328 )
Array ( [docId] => 25328 )