Wsparcie dla inwestorów – teraz na nowych zasadach

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 20-08-2013 r.

Na ostatnim posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła uchwałę modyfikującą „Program wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2020”. Zmienią się więc zasady udzielania wsparcia dla inwestorów. Teraz więcej przedsiębiorców będzie mogło skorzystać z pomocy.

Obniżenie parametrów przyznawania wsparcia dla inwestorów na projekty z 1 mld zł kosztów kwalifikowanych i 500 miejsc pracy do poziomu 750 mln zł i 200 miejsc pracy – to główne założenie „Programu” przyjętego przez rząd. Dokument przewiduje również możliwość przyznania 500 mln zł za stworzenie 500 nowych miejsc pracy.

Zyska Polska Wschodnia

Wsparcie dla inwestorów będzie większe w rejonach dotkniętych bezrobociem. Pomoc zostanie przekazana powiatom o stopie bezrobocia poniżej 75% średniej krajowej. Program będzie korzystny zwłaszcza dla województw Polski Wschodniej. W tych regionach, resort gospodarki zakłada przyznanie 20% premii na tworzenie nowych miejsc pracy, a także większe o 5% wsparcie dla inwestycji realizowanych na tym terenie.

Wzrośnie też wsparcie dla projektów znacznie przewyższających minimalne parametry określone w „Programie”. Ministerstwo zapowiada, że na pomoc mogą liczyć przedsięwzięcia o minimalnych kosztach kwalifikowanych 750 mln zł i 200 nowych miejsc pracy lub 500 mln zł i 500 etatach. Co ważne, dotacji tych nie będzie można łączyć z inną pomocą regionalną z budżetu państwa, programami współfinansowanymi ze środków UE i zwolnieniami podatkowymi w SSE.

Wsparcie dla działalności badawczo-rozwojowej

Zmiany dotyczyć będą też sektora badawczo-rozwojowego. Minimalne koszty inwestycji, na realizację której można będzie otrzymać wsparcie, spadną z 3 mln zł do 1,5 mln zł. Przedsiębiorca będzie mógł otrzymać dotacje na przyfabryczną działalność B+R, np. wyposażenie laboratoriów czy zakup maszyn do testowania.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25323 )
Array ( [docId] => 25323 )