Udziałowiec pożyczając spółce pieniądze może je stracić

Kategoria: Finanse w firmie
Autor: Krzyś Honorata
Data: 03-01-2013 r.

Udziałowiec może pożyczyć swojej spółce pieniądze, ale musi się liczyć z tym, że je bezpowrotnie straci. Ustawodawca bowiem postanowił zabezpieczyć w pierwszej kolejności interesy wierzycieli, a dopiero w drugiej, wspólników upadającej spółki.

Zgodnie z art. 14 § 3 Kodeksu spółek handlowych (ksh), jeśli wspólnik udzieli spółce pożyczki, a ta w ciągu 2 najbliższych lat upadnie, wtedy nie będzie mógł zgłosić swojej wierzytelności sędziemu komisarzowi. Ten przepis, zgodnie z zamierzeniem ustawodawcy, ma chronić wierzycieli przed konkurencją między wierzytelnościami i gwarantować, że udziałowcy nie „wydrenują” swojej spółki z resztek spieniężonego majątku.

Zawarcie przez spółkę kapitałową umowy kredytu, pożyczki, poręczenia lub innej, podobnej umowy z członkiem zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej, prokurentem, likwidatorem albo na rzecz którejkolwiek z tych osób, wymaga zgody zgromadzenia wspólników albo walnego zgromadzenia (art. 15 § 1 ksh). Taka zgoda będzie zatem wymagana, jeśli wspólnik, który chce udzielić spółce pożyczki, piastuje jednocześnie którąś ze wskazanych wyżej funkcji.

 

Generalnie, umowa pożyczki podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych (art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – w skrócie PCC), ale w przypadku udzielenia jej przez wspólnika, pożyczka jest zwolniona z opodatkowania PCC (art. 9 ust. 10 lit i ustawy o PCC). Podatek PCC płaci pożyczkobiorca, czyli spółka.

Wspólnik nie może udzielić spółce kredytu, ten bowiem jest właściwy tylko w obrocie bankowym. W obrocie między prywatnymi osobami i spółkami, mamy do czynienia z umową pożyczki. Do sporządzenia takiej umowy wystarczy zwykła forma pisemna, pod warunkiem, że spółka ma co najmniej dwóch udziałowców. Jeśli jest tylko jeden – umowę trzeba spisać u notariusza. Zabezpieczeniem umowy może być majątek spółki i to w dowolnej wysokości.

Marcin Sarna, radca prawny


Zobacz także:

Krzyś Honorata

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25200 )
Array ( [docId] => 25200 )