Wydatki na carpooling to koszt przedsiębiorstwa

Kategoria: Finanse w firmie
Autor: Mariusz Olech
Data: 17-09-2014 r.

W związku z tym, że carpooling może przynieść firmie wymierne korzyści, organy podatkowe nie powinny kwestionować wydatków z nim związanych jako jej kosztów podatkowych.

W przypadku carpoolingu będzie zachowany warunek istnienia związku przyczynowego między przychodami a kosztami ich uzyskania, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Jako przykład tego rodzaju wydatków można wskazać koszty opracowania i wdrożenia systemu informatycznego, dzięki któremu pracownicy będą mogli wspólnie umawiać się na dojazdy do pracy.

Takie rozwiązania sprawdzą się szczególnie w dużych firmach, zatrudniających wielu pracowników. Za wspomniany koszt wolno także uznać wydatki związane z promowaniem carpooolingu wśród załogi, np. dotyczące organizacji spotkań informacyjnych w tym zakresie.

Trzeba przy tym pamiętać, że w przypadkach, gdy kierowca świadczy swoje usługi w sposób regularny, skutki podatkowe carpoolingu mogą wystąpić również na gruncie przepisów o VAT. Tak będzie w sytuacji, gdy charakter aktywności kierowcy w tym zakresie pozwoli uznać ją za działalność gospodarczą, a tego kierowcę – za podatnika VAT.

Mariusz Olech,prawnik, specjalista ds. prawa gospodarczego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35726 )
Array ( [docId] => 35726 )