Źródła finansowania firmy

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 03-06-2013 r.

Inwestowanie własnych oszczędności w rozwój firmy bywa ryzykowne. Choć większość przedsiębiorców właśnie ten sposób wybiera najczęściej, uznając, że w takim wypadku nie ponosimy ryzyka. Wielu ekspertów uważa jednak, że jest to zdecydowanie najgorszy wybór, bowiem do firmy trafiają pieniądze już opodatkowane, a które przecież będziemy musieli opodatkować raz jeszcze.

Warto zatem przyjrzeć się innym źródłom finansowania. Przedsiębiorcy od kilkunastu już lat mogą starać się o wsparcie Unii Europejskiej. Należy jednak pamiętać, że dotacje unijne najczęściej wypłacane są w formie refundacji, czyli najpierw musimy zainwestować swoje pieniądze, aby otrzymać zwrot kosztów. Nie zapominajmy również, że nie wystarczy dokonać zakupu, trzeba jeszcze ubiegać się o zaakceptowanie naszego planu w odpowiednich instytucjach. Gdy dostaniemy pozytywna odpowiedź dopiero wtedy otrzymamy dotację. Choć wydaje się to czasochłonne i niekiedy skomplikowane nie powinnyśmy od razu odrzucać tej możliwości.

Przedsiębiorcy, którzy dopiero weszli na rynek mogą skorzystać z funduszy mikro, czyli niewielkich pożyczek udzielanych na niezbyt długi okres. Z funduszu tego mogą skorzystać także Ci, którzy dopiero chcą założyć własną działalność gospodarcza. Oprócz tego możemy skorzystać także z kredytu z poręczeniem, musimy wtedy znaleźć osobę, która za nas poręczy i w razie naszej niewypłacalności będzie wstanie spłacić nasze zobowiązanie.

 

Możemy także skorzystać z kredytów bankowych, choć trzeba pamiętać, że osobom początkującym takie kredyty nie są chętnie przyznawane. Kwoty, jakie możemy otrzymać na kredyt też nie są zbyt duże. Alternatywą dla kredytu jest leasing. Jeśli nasza firma potrzebuje, np. samochodu, to jest to jedna z lepszych opcji. Leasing bowiem jest dużo łatwiej otrzymać niż na przykład kredyt. Procedury ubiegania się o niego też są bardziej przyjazne dla nowicjuszy. Krócej również czekamy na decyzję, czy leasing został nam przyznany, czy też nie. Zaletą tej formy finansowania jest również brak prowizji i innych kosztów, które musimy ponieść decydując się na kredyt.

W przypadku firm już działających na rynku i mających obroty powyżej 500 tys. zł rocznie istnieje możliwość skorzystania z faktoringu. Procedury ubiegania się o takie wsparcie są także łatwiejsze niż w przypadku kredytów bankowych, nie trzeba również dostarczaj ogromnej ilości dokumentów i udowadniać, że jesteśmy w stanie spłacić nasze zobowiązania.

Monika Zabrocka-Kutera, redaktor „Analizy i kontroli finansowej w praktyce”




Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25237 )
Array ( [docId] => 25237 )