Czy kurs euro kiedyś wróci na dawne poziomy?

Kategoria: Fundusze unijne
Data: 06-10-2021 r.

Euro nie jest najtańszą, ani najdroższą walutą z koszyka tych najpopularniejszych. Jednak jest najbliższe Polakom i jest przez nas najczęściej używana. Przy rozliczeniach biznesowych, przy wyjazdach zagranicznych, czy zakupach online. W ciągu ponad dwudziestu lat kurs euro notował dynamiczne wzrosty i spadki, jednak od kilku lat widoczny jest trend wzrostowy. Czy jest jeszcze możliwe, aby notowania euro wróciły w okolice 4 zł?

  Jak kształtowała się cena euro przez lata?

Najniższy poziom zanotowany przed euro, wystąpił w okresie kryzysu finansowego 2008 roku. Wówczas za 1 euro trzeba było zapłacić tylko 3,26 zł. Jednak tak niskie notowania nie utrzymywały się zbyt długo. Kilka miesięcy później nastąpiło gwałtowne odbicie, kurs euro wzrósł do rekordowych poziomów, czyli 4,77 zł. Po roku 2009 nastąpiła względna stabilizacja, jednak sytuacje kiedy cena euro wynosiła poniżej 4 złotych należały do rzadkości. Od początku okresu pandemii koronawirusa waluta euro się umacnia, a wykresy notują kolejne wzrosty.

  Ile kosztuje euro dzisiaj i gdzie znaleźć najlepszy kurs?

 

Aktualny kurs euro nie spada w ostatnich miesiącach poniżej 4,40 zł. Bieżące notowania można śledzić np. na stronie https://www.walutomat.pl/kursy-walut/eur-pln/. Jeżeli interesuje nas korzystna cena euro, warto sprawdzić ofertę kantorów internetowych lub platform wymiany walut online. Przykładowo serwis Walutomat.pl umożliwia wymianę euro nawet o 6% taniej niż w bankach lub klasycznych kantorach. Dzisiaj notowania euro są zależne od polityki EBC, a także reakcji rynków na sygnały o kolejnych falach koronawirusa.

  Kurs euro ‒ prognozy na najbliższy czas

Prognozy kursu euro przygotowują analitycy ekonomiczni z całego świata. Pod uwagę biorą czynniki gospodarcze, polityczne, ale także nastroje inwestorów. Jedni obstawiają powrót euro pod koniec roku w okolice 4,35, natomiast Ci bardziej pesymistyczni przewidują notowania euro na poziomie 4,60 zł. W przypadku Polski, podwyższenie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej wpłynie na umocnienie złotówki. Co może wpłynąć na kurs euro, ale także innych walut obcych.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41273 )
Array ( [docId] => 41273 )