Podpis we wniosku – sprawdź, czy postawiłeś go prawidłowo

Kategoria: Fundusze unijne
Data: 27-10-2016 r.

Obecnie jesteśmy zobowiązani cały czas do zastosowania tradycyjnej formy podpisywania i składania wniosku o dofinansowanie. Czasami wynika to z problemów działania generatora, a czasami jest decyzją pochodzącą ze sposobu organizacji konkursu.

Wiele instytucji pośredniczących jednak akceptuje także wersje elektroniczne wniosku oraz poszczególnych załączników. Czy wiesz, kiedy składasz podpis tradycyjny lub elektroniczny w prawidłowy sposób? W przeciwnym razie dokumentacja będzie zawierała błędy. Poznaj użyteczne wskazówki, jak ich uniknąć.

Firmy, przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego oraz inne podmioty składające wnioski w ramach funduszy unijnych przykładają istotną wagę do sposobu podpisania dokumentacji aplikacyjnej. Jak każdy proces, również to zagadnienie zostało poddane ewolucji.

Sposób składania wniosku o dofinansowanie każdorazowo jest określony w regulaminie konkursu. Na pewno nie jest sprzyjającą sytuacja, że praktycznie wszystkie instytucje odpowiedzialne za przyjmowanie wniosków o dofinansowanie zdecydowały się de facto na rozwiązania informatyczne, indywidualnie przeznaczone dla danego programu. Oznacza to, że każdy program regionalny oraz ogólnopolski posiada zróżnicowany system składania wniosków o dofinansowanie, chociażby z tego względu, że różne są wymagania poszczególnych systemów.

Systemy obsługi wniosków aplikacyjnych dostępne są przeważnie poprzez stronę internetową danej instytucji. W swoim założeniu mają obecnie być nowoczesnymi platformami do komunikacji z beneficjentem, a nie wyłącznie do składania wniosku o dofinansowanie.

W przypadku wielu generatorów otrzymujemy np. automatyczne powiadomienia w razie posiadania korespondencji ze strony instytucji pośredniczącej (tj. przeważnie jednostki, do której składa się wnioski aplikacyjne). Ze względu na znaczącą liczbę rozwiązań zaproponowanych przez różne generatory wniosków nie jesteśmy w stanie omówić sposobu funkcjonowania każdego z nich. Jednakże każda z tych platform posiada regulamin użytkowania oraz instrukcję użytkowania takich systemów.

Obecnie jesteśmy zobowiązani cały czas do zastosowania tradycyjnej formy podpisywania i składania wniosku o dofinansowanie. Czasami wynika to z problemów działania generatora, a czasami jest decyzją pochodzącą ze sposobu organizacji konkursu.

W takim przypadku drukujemy dostępny formularz i po podpisaniu wysyłamy go:

  • pocztą,
  • kurierem lub
  • nadajemy osobiście.

Pamiętaj o tym, że w większości przypadków o ważnym złożeniu wniosku decyduje data wpływu do jednostki, a nie data nadania.

Jan Kordasiewicz, wspólnik zarządzający wKancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39651 )
Array ( [docId] => 39651 )