Promocja projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej

Kategoria: Fundusze unijne
Data: 14-01-2014 r.

Beneficjenci funduszy europejskich muszą pamiętać o tym, że realizacja projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej przynosi wiele korzyści, ale również obowiązków do spełnienia. Jednym z nich jest konieczność zadbania o odpowiednią promocję projektu.

Każdy podmiot prowadzący projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej ma obowiązek promocji zrealizowanego przez niego projektu. Prowadzenie działań informacyjnych i promocyjnych projektu jest zapisane w każdej umowie o dofinansowanie i stanowi integralną część realizacji projektu. Dlatego też podpisując umowę, każdy beneficjent zobowiązuje się do realizacji również tego zadania.

Trzeba znaleźć fundusze

 

Prowadząc działania promujące realizację projektu, należy m.in. informować o rozdysponowaniu środków unijnych, a więc tym samym o wszystkich działaniach instytucji zarządzających funduszami europejskimi. Wbrew powszechnym obawom, przy dobrze zaplanowanym i skonstruowanym budżecie istnieją na to odpowiednie środki finansowe.

Obowiązują jednolite znaki graficzne

Obowiązek taki beneficjent ma w zasadzie od momentu podpisania umowy na dofinansowanie projektu. To, co łączy wszystkie programy operacyjnych w działaniach promocyjnych i informacyjnych, to Wspólny System Identyfikacji Wizualnej. Polega on na stosowaniu wymaganych przepisami unijnymi oznaczeń wizualnych projektów realizowanych w ramach danego programu operacyjnego.

Niezależnie od programu operacyjnego znaki graficzne i oznaczenia są do siebie podobne pod względem formy oraz kolorystyki. System ten również zakłada obecność tych znaków na wszystkich etapach i we wszystkich miejscach, w których realizowane są działania projektowe dofinansowane ze środków Unii Europejskich.

Informacje o projekcie są powszechne

Dodatkowo należy pamiętać, że informacja o tym, iż projekt jest dofinansowany z funduszy unijnych, jest jawna i musi być powszechnie dostępna. Każdy uczestnik projektu musi być o tym poinformowany.

Marek Peda, koordynator projektów w Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34127 )
Array ( [docId] => 34127 )