Akcesoria do notebooka ułatwiają pracę

Autor: Krzyś Honorata
Data: 30-11-2012 r.

Praca z notebookiem może być męcząca, zwłaszcza, gdy musimy pracować w nietypowych miejscach. Kilka akcesoriów może ją zdecydowanie ułatwić. Poniżej podpowiedzi.

Przy komputerze osobistym spędzamy ponad 6,6 godziny dziennie – wynika z badań Dynamic Markets Research przeprowadzonych w 2012 roku. Dane dowodzą, że 58 proc. pracowników biurowych ma w firmie własny kąt, 27 proc. pracuje w biurach domowych, a 15 proc. – tam, gdzie akurat się znajdą. Najważniejsze jest jednak to, że aż 94 proc. spośród tych osób spędza sporą część czasu dziennie usiłując przyjąć dogodniejszą pozycję przy swoim notebooku. W Polsce tracą na to średnio 36 minut dziennie, co daje niemal 3 godziny tygodniowo. W Europie – jeszcze więcej: przeciętnie ponad 46 minuty, czyli więcej, niż 4 godziny tygodniowo. Gdy przeliczyć to w skali roku, uzyskamy prawie miesiąc straconego czasu pracy!

Konsekwencją niewygodnej pozycji pracy przy laptopie, są m. in. bolące nadgarstki, kręgosłup czy drętwiejące stopy. Co zrobić, żeby dolegliwości ustąpiły? Fachowcy podpowiadają – kupić dodatkowe wyposażenie.

Stacjonarna podstawa pod laptopa

W stałym miejscu pracy notebook powinien stać na podstawie i mieć dodatkowo podpiętą dużą klawiaturę. Górna krawędź ekranu monitora powinna być na linii wzroku lub lekko poniżej, w odległości ok. 40-75 cm (na wyciągnięcie ręki). Można zastosować również rozwiązanie droższe – czyli podłączyć notebooka do osobnego, dużego monitora i klawiatury.

Przenośna podstawka pod notebook

Trzymanie notebooka na kolanach jest niewygodne i męczące. Jeśli więcej czasu spędzamy poza biurem (np. handlowcy), warto kupić lekką, płaską podstawkę. Takie rozwiązanie jest korzystne dla zdrowia i sprzętu. Laptopy bowiem emitują dużo ciepła i wymagają efektywnego chłodzenia.

Wsparcie nadgarstków

W sprzedaży są lekkie, wygodne podkładki pod nadgarstki. W stacjonarnym miejscu pracy doskonale rozwiązują problem ich nadwerężania przy pracy z notebookiem. To o tyle istotne, że zespół cieśni nadgarstka, to jedna z najtrudniejszych do wyleczenia chorób, która została wpisana do wykazu chorób zawodowych (rozporządzenie Rady Ministrów z 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych, Dz. U. nr 105, poz. 869).

Podstawka pod dokumenty

Podstawka pod dokumenty jest przydatna dla osób, które przepisują teksty, korzystając z materiałów drukowanych. Pozwala zminimalizować ryzyko występowania dolegliwości spowodowanych powtarzającym się ruchem i napięciem mięśni.

Podnóżek i ergonomiczny fotel

Podnóżka mogą używać tylko te osoby, które mają stałe miejsce pracy w biurze. Zapobiega on drętwieniu nóg, ułatwia krążenie. Z kolei idealny fotel komputerowy powinien być odpowiednio wyprofilowany, żeby odciążyć kręgosłup. Niestety, sporo kosztuje. Można go zastąpić zwykłą podpórką pod plecy, która pomaga utrzymać prawidłową pozycję ciała podczas pracy z notebookiem.

Opracowanie redakcyjne: Honorata Krzyś

źródło: I. Zastawna, Dobry notebook to nie wszystko, ale nie zabierajmy dzieciom klocków!


Zobacz także:

Krzyś Honorata

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34254 )
Array ( [docId] => 34254 )

Array ( [docId] => 34254 )