Automatyczne oznaczanie na billingu prywatnych rozmów pracowników

Autor: Piotr Dynia
Data: 11-02-2015 r.

Pracownicy często muszą rozliczać się z prywatnych rozmów telefonicznych wykonywanych ze służbowych komórek. Aby tego dokonać, muszą wcześniej podać, muszą wcześniej numery prywatnych telefonów, pod które mogą dzwonić. W jaki sposób można stworzyć formułę, która porównywałaby pary telefonów w billingu z tabelą telefonów prywatnych?

Aby to wykonać:

  1. W komórce F2 wpisz następującą formułę tablicową:

=JEŻELI(SUMA((Lista!$A$2:$A$30=B2) *(Lista!$B$2:$B$30=D2))>0;"TAK";"")

Formułę tablicową zatwierdza się, naciskając jednocześnie klawisze Ctrl, Shift i Enter. Poprawnie wprowadzona zostanie ujęta w nawiasy klamrowe widoczne na pasku formuły.

Rys. 1. Lista par telefonów wskazująca, które rozmowy są traktowane jako prywatne

Rys. 2. Miesięczny billing rozmów

Wyjaśnienie działania formuły:

Formuła ta sprawdza każdą komórkę w zakresie Lista!$A$2:$A$30 i porównuje ją z zawartością komórki B2, co w wyniku daje wartości logiczne PRAWDA lub FAŁSZ. Każda z nich jest mnożona przez odpowiadający jej wynik porównania komórek w zakresie Lista!$B$2:$B$30 z zawartością komórki D2. Przy mnożeniu wartości logicznych wartość PRAWDA jest zamieniana na liczbę 1, a wartość FAŁSZ na 0. W rezultacie do funkcji SUMA zostanie przekazana tablica wartości 0 i 1, gdzie 1 wystąpi jedynie w przypadku gdy jednocześnie wyniki porównań w obu kolumnach dadzą wynik PRAWDA. A zatem jeśli choć w jednym wierszu arkusza Lista wartości w kolumnach A i B będą zgadzały się z zawartością komórek B2 i D2, to wynik funkcji SUMA będzie większy od 0 i formuła wyświetli tekst TAK. W przeciwnym razie wstawi pusty ciąg znaków.

Jeśli w arkuszu Lista mamy więcej par telefonów, to zwiększamy zakresy odwołujące się do tego arkusza, pamiętając, że oba zakresy muszą obejmować dokładnie taką samą liczbę wierszy. Możemy wpisać zakres większy niż liczba wypełnionych wierszy, jednak starajmy się wtedy nie przesadzić, ponieważ obliczenia formuł tablicowych trwają o wiele dłużej niż zwykłych. A to może spowodować utrudnienia przy korzystaniu z całego skoroszytu.

  1. Zaznaczamy komórkę F2 i najeżdżamy myszką na dolny prawy róg komórki. Gdy kursor myszki zmieni się w czarny krzyżyk, to klikamy i przeciągamy zawartość komórki F2 do komórek poniżej. Formuła zostanie skopiowana do zaznaczonych komórek.

Rys. 3. Miesięczny billing rozmów po wypełnieniu ostatniej kolumny danych formułą tablicową

Pary telefonów, które znajdują się na liście rozmów prywatnych, zostaną oznaczone tekstem TAK w kolumnie F.

Piotr Dynia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36559 )
Array ( [docId] => 36559 )

Array ( [docId] => 36559 )