Czy można podłączyć skaner nie posiadając sterowników

Data: 22-05-2017 r.

Czy można podłączyć skaner nie mając odpowiednich sterowników? Jasne. Pakiet sterowników do nowoczesnego skanera może zajmować nawet 1 gigabajt pamięci. Dlatego trudno się go ściąga z sieci. Sterowniki można zdobyć w inny sposób.

Nie trzeba koniecznie instalować olbrzymich pakietów sterowników, które oferują producenci. Z reguły wystarczy podłączenie do portu USB. Windows 10 zainstaluje wtedy standardowy sterownik. Program skanujący również jest już zaszyty w systemie Windows w postaci „Windows Fax and Scan”. W polu wyszukiwania po prawej na dole należy po prostu wyszukać Scan. W programie kliknąć na Nowy skan, dokonać koniecznych ustawień (patrz niżej) i kliknąć Skanuj. Pod koniec zapisać skan klikając w Plik i Zapisz w dowolnym katalogu. Albo też można kliknąć Prześlij jako wiadomość mailową. W tym przypadku otworzy się program mailowy z nową wiadomością i załączonym zeskanowanym plikiem.

Najlepsze ustawienia dla dokumentów

• Rozdzielczość: dla dobrej czytelności proszę wybrać rozdzielczość 300 dpi.

• Format: w razie możliwości proszę wybrać typ pliku pdf. W przeciwnym wypadku skan tekstu proszę zapisać jako plik gif. Nadaje się on dobrze do dokumentów z niedużą ilością przejść kolorystycznych. Ponadto rozmiar generowanych plików jest mniejszy.

• Czarno-biały, czy stopnie szarości: gdy skanujemy dokument bez barwnych elementów, to ustawienie „czarno-biały“ jest najlepsze. Plik będzie mniejszy, poza tym pomijane są zakłócenia takie jak zagięcia.

Najlepsze ustawienia dla zdjęć

• Rozdzielczość: zdjęcia, które chcemy przekazać mailem i tylko zarchiwizować, najlepiej zapisać w rozdzielczości 300 dpi (dots per inch = gęstość punktów). Stanowi to dobry kompromis wielkości i jakości. Jeżeli natomiast chcemy poprawić zdjęcie przez edycję i/lub wydrukować, to lepiej wybrać 600 dpi. Wyższe rozdzielczości są zazwyczaj nieproduktywne, gdyż wskutek nich powstają brzydkie rastry.

• Format: w przypadku zdjęć zazwyczaj format jpg jest dobrym wyborem. Również tu obowiązuje zasada - gdy zamierzamy jeszcze poprawić zdjęcie w programie do edycji zdjęć, to lepiej wybrać format tiff.

Plik będzie wprawdzie większy, ale podczas zapisywania po edycji żadne informacje obrazu nie zostają utracone.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40386 )
Array ( [docId] => 40386 )