Excel: Wykresy przebiegu w czasie – nowa funkcja

Data: 06-11-2012 r.

Zastanawiasz się, ile czasu potrzeba, aby zwizualizować rozkład w czasie danych zgromadzonych w kilkudziesięciu wierszach? Jeżeli pracujesz w Excelu 2010, możesz to wykonać dosłownie kilkoma kliknięciami myszy.

Edycja 2010 arkusza kalkulacyjnego oferuje bardzo ciekawą funkcję o nazwie Wykresy przebiegu w czasie. Innymi słowy są to miniwykresy, które można utworzyć osobno dla dużej ilości danych cząstkowych. We wcześniejszych wersjach Excela ta funkcja była niedostępna. Dalej przeczytasz o tym, jak ją w praktyce stosować.

Wstawianie wykresów przebiegu w czasie

Aby wstawić wykresy przebiegu w czasie:

  1. Podświetl komórki, w których znajdują się dane źródłowe.
  2. Następnie na karcie Wstawianie, w grupie poleceń Wykresy przebiegu w czasie określ typ wykresu (np. Kolumnowy).
  3. Zostanie wyświetlone okno dialogowe Tworzenie wykresów przebiegu w czasie, a w polu Zakres danych pojawią się adresy komórek, które wcześniej podświetliłeś. W polu Zakres lokalizacji podaj adres lub wskaż komórki, w których mają się pojawić miniwykresy.
  4. Kliknij OK, aby zatwierdzić ustawienia. W komórkach pojawią się wykresy przebiegu w czasie.

Dostosowanie sposobu wyświetlania miniwykresów

Aby ujednolicić skalę wykresów.

  1. Zaznacz zakres komórek z wstawionymi wykresami.
  2. Uaktywnij kartę Narzędzia wykresów przebiegu w czasie/Projektowanie, a następnie w grupie poleceń Grupowanie wybierz i w sekcji Opcje wartości minimalnej osi pionowej wskaż Taka sama dla wszystkich wykresów przebiegu w czasie.
  3. Nie zmieniwszy zaznaczenia komórek, na karcie Wstążki Narzędzia wykresów przebiegu w czasie/Projektowanie, w grupie poleceń Grupowanie wybierz , a w sekcji Opcje wartości maksymalnej osi pionowej wskaż Taka sama dla wszystkich wykresów przebiegu w czasie.

Na karcie Narzędzia przebiegu wykresów w czasie znajdziesz mnóstwo dodatkowych opcji formatowania i ustawień właściwości. Warto tutaj zaznaczyć, że czytelność wykresów i ich rozmiar możesz wygodnie dostosowywać poprzez zwykłe rozszerzanie kolumny lub zwiększanie wysokości wiersza. Jeżeli chcesz zastosować ustawienia tylko dla jednego lub kilku wybranych wykresów, wydziel go z grupy (poprzez polecenie Rozgrupuj) i zdefiniuj indywidualne formaty lub właściwości.

Piotr Gromulski


Zobacz także:


Tagi: excel

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34252 )
Array ( [docId] => 34252 )