Funkcja CZĘSTOŚĆ pozwoli zliczyć kwoty przedziałowo

Data: 15-11-2013 r.

Gdy Twoim zadaniem jest sprawdzenie, ile transakcji sprzedaży zawiera się w określonych przedziałach wartości, warto sięgnąć po odpowiednie narzędzie w Excelu. Funkcja CZĘSTOŚĆ sprawi, że unikniesz męczącego zliczania danych i zbędnego klikania myszą.

Na rysunku 1 przedstawione są przykładowe dane. W kolumnie A znajdują się kwoty sprzedaży, a w B wartości tworzące przedziały.

Rys. 1. Zestawienie danych

Aby przeprowadzić analizę sprzedaży pod kątem przedziałów wartości, wykonaj następujące kroki:

1. Zaznacz zakres komórek C2:C8 i wprowadź formułę:

=CZĘSTOŚĆ(A2:A15;B2:B7)

2. Koniecznie zatwierdź ją kombinacją klawiszy Ctrl + Shift + Enter.

Rys. 2. Obliczenia z wykorzystaniem funkcji CZĘSTOŚĆ

Wyjaśnienie działania formuły:

Taki sposób zatwierdzania formuły oznacza, że wprowadzasz ją jako tablicową. W przypadku funkcji CZĘSTOŚĆ jest to niezbędne, gdyż w wyniku zwraca ona tablicę wielu wartości, które muszą być wyświetlone w tylu komórkach, ile przedziałów zostało przez Ciebie zdefiniowanych. Dla danych przykładowych liczona będzie częstość wystąpień sprzedaży o poziomie do 1500, następnie od 1500 do 3000, potem od 3000 do 4500 itd. Wprowadzenie formuły jako tablicowej jest sygnalizowane przez Excela na pasku formuły poprzez ujęcie jej w nawiasy klamrowe. Jeżeli nie są one widoczne, nie próbuj ich tam wpisywać. Naciśnij klawisz F2 i ponownie użyj kombinacji trzech klawiszy.

Wskazówka

Przykładowe dane możesz zastąpić własnymi. Ważne żeby w kolumnie A pojawiły się dane do analizy, zaś w kolumnie B poszukiwane przedziały wartości. Jeśli dane chcesz umieścić w innym obszarze arkusza, wystarczy, że zmodyfikujesz odpowiednio formułę wstawianą do pierwszego wiersza kolumny wynikowej. Pamiętaj jednak, że liczba wartości zwróconych przez funkcję CZĘSTOSĆ jest o jeden większa niż liczba elementów określających wartości przedziałów. Dodatkowy element zwraca liczbę wartości, które są większe od najwyższego przedziału wartości.


Tagi: excel

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34325 )
Array ( [docId] => 34325 )

Array ( [docId] => 34325 )