Ochrona wybranych zakresów komórek

Data: 06-11-2013 r.

Jeżeli nasz arkusz roboczy będzie uzupełniany przez inne osoby, to powinniśmy wskazać, które komórki mogą być zmieniane, a które nie. Ochrona nałożona na określone zakresy komórek będzie w tej sytuacji idealnym rozwiązaniem.

Przed przystąpieniem do nadania ochrony arkuszowi, powinniśmy najpierw określić te komórki, do których nie będzie odnosiła się ochrona arkusza (te które współpracownik może edytować). W przykładzie będzie to zakres C2:C12.

W tym celu:
 
  • Zaznaczamy wszystkie komórki, w których użytkownik będzie mógł wprowadzać zmiany (w razie potrzeby możemy stosować zaznaczenie wielokrotne: wciskamy przycisk Ctrl i zaznaczaj myszą kolejne zakresy, dodając je do zaznaczenia), a następnie użyj kombinacji klawiszy Ctrl + 1. Zostanie wyświetlone okno dialogowe formatowania, w którym wybieramy ostatnią zakładkę – Ochrona.
  • Teraz odznaczamy pole Zablokuj, które domyślnie jest zaznaczone dla wszystkich komórek. Dzięki wyłączeniu tej blokady ochrona arkusza nie będzie działała dla zaznaczonych uprzednio komórek i zakresów.

Wszystkie komórki poza tym zakresem powinny być chronione


Wyłączamy opcję Zablokuj

  • Teraz przechodzimy do menu Narzędzia/Ochrona (w Excelu 2007/2010: uaktywniamy kartę Recenzja) i wybieramy polecenie Chroń arkusz. W wyświetlonym oknie dialogowym (rys. 3) możemy wprowadzić hasło oraz zdefiniować ustawienia ochrony lub też po prostu zatwierdzić domyślny wybór przyciskiem OK. Od tej pory każda komórka, która przed nałożeniem ochrony nie miała zdjętej blokady, nie będzie mogła być edytowana.
Uwaga

Okno przedstawione poniższym rysunku w Excelu 2000 posiada tylko 3 opcje do zaznaczenia - Zawartość, Obiekty, Scenariusze.

Okno dialogowe ochrony arkusza


Tagi: excel

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34313 )
Array ( [docId] => 34313 )