Linux w polskich firmach

Data: 07-11-2013 r.

Linux Professional Institute prezentuje wyniki badania na temat wykorzystania Linuksa w polskich firmach. Ankieta została zrealizowana we współpracy z firmą CTS Customized Training Solutions.

Badanie miało na celu zapoznanie się z bieżącą sytuacją na rynku IT w zakresie wykorzystania systemu operacyjnego Linux w polskich firmach, szczególnie w świetle rosnącego znaczenia big data i cloud computing. Celem badania było również znalezienie odpowiedzi na pytanie czy i jaki jest deficyt kwalifikowanych pracowników specjalizujących się w Linuksie. Badanie skierowane było przede wszystkim do osób zarządzających firmą, dyrektorów IT i menadżerów ds. rekrutacji specjalistów IT.

Wyniki badania pokazały, iż:

  • większość respondentów (41%) planuje w ciągu najbliższych 12 miesięcy zakup serwera/ów opartych na Linuksie (37% planuje zakup serwera Windows);

  • zdecydowana większość (71%) planuje w ciągu najbliższych 12 miesięcy zakup i/lub wdrożenie rozwiązania opartego na open source;

  • cechy uwzględnione przy zakupie to połączenie trzech kryteriów: cena, bezpieczeństwo i parametry techniczne (44%), w dalszej kolejności parametry w połączeniu z bezpieczeństwem (17%), parametry techniczne (15%), oraz cena i parametry techniczne (12%). Jedynie niewielka liczba respondentów uznała, że cena jest najważniejszym kryterium zakupu (7%).

  • 41% respondentów planuje w ciągu najbliższego roku zatrudnienia specjalistów od Linuksa
  • najbardziej poszukiwani na rynku specjaliści od Linuksa to administratorzy systemów (59%), w dalszej kolejności programiści (15%).
  • 66% ankietowanych przy zatrudnieniu kieruje się wykazanym doświadczeniem, po 5% bierze pod uwagę posiadaną certyfikację i rekomendacje innych osób.
  • na pytanie o najbardziej interesujące rodzaje szkoleń linuksowych, zdecydowana większość respondentów (59%)wybrała szkolenia z zaawansowanych zastosowań Linuksa wraz z wirtualizacją usług. 32% wskazało szkolenia z administrowania serwerami.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34321 )
Array ( [docId] => 34321 )

Array ( [docId] => 34321 )